Na debati o ekonomskim argumentima za evropske integracije Srbije, koju je protekle subote organizovao Evropski pokret, stručnjaci su ocenili da energetski sporazum sa Rusijom našoj zemlji neće doneti značajna sredstva od tranzita, dovešće do prodaje Naftne industrije Srbije ispod cene, a potrebno je ispitati i da li je u skladu sa postojećim sporazumom o Evropskoj energetskoj zajednici.

Na debati o ekonomskim argumentima za evropske integracije Srbije, koju je protekle subote organizovao Evropski pokret, stručnjaci su ocenili da energetski sporazum sa Rusijom našoj zemlji neće doneti značajna sredstva od tranzita, dovešće do prodaje Naftne industrije Srbije ispod cene, a potrebno je ispitati i da li je u skladu sa postojećim sporazumom o Evropskoj energetskoj zajednici.
Konsultant za energetski razvoj Aleksandar Kovačević, govoreći o ekonomskoj koristi prolaska gasovoda kroz Srbiju, istakao je da je jedan od osnovnih postulata Ruske Federacije u sadašnjem trenutku ukidanje tranzitnih renti za gas, i da Rusija tu strategiju primenjuje svuda gde je to moguće – u Belorusiji, Ukrajini, Slovačkoj, Poljskoj, Baltičkim zemljama. „Malo je neobično očekivati u takvim okolnostima neke značajnije tranzitne rente, nezavisno od količina koje se transportuju“, kazao je on i dodao da su u trenutku izgradnje gasne infrastrukture u brojnim evropskim zemljama tranzitne rente postojale. Prema njegovim rečima, neće biti lako postići da gas transportovan tim putem bude konkurentan, jer u Italiju, recimo, već stiže efikasnim putem preko gasnih terminala. Konsultant za ulaganja Milan Kovačević, uz ogradu da o ugovoru „malo znamo da bismo ga smeli ocenjivati“ istakao je da postojeći gasovod prema Mađarskoj ima kapacitet od pet milijardi kubnih metara, tako da će novi gasovod pružiti veće mogućnosti za tranzit samo prema zemljama bivše Jugoslavije. Sporazumom je predviđeno da gasovod ima kapacitet najmanje 10 milijardi kubnih metara, a Srbija troši približno 2,5 milijardi. Kada je reč o „vezanoj trgovini“, kako je rekao, 51 odsto NIS će biti prodato ispod prave vrednosti – za 400 miliona evra, dok je knjigovodstvena vrednost 3,2 milijarde, a dug približno dve milijarde. On je napomenuo da se preduzeća uglavnom prodaju iznad knjigovodstvene vrednosti. Predviđene su investicije od 500 miliona evra, ali ukoliko se ne definiše u šta Gasprom treba da investira, on će verovatno ulagati u zaradu, a ne u ekologiju.

LSV: Politička prodaja nacionalnog resursa

Povodom potpisivanja sporazuma sa Rusijom, oglasila se i Liga socijaldemokrata Vojvodine, koja je u subotu građanima besplatno delila vanredni broj partijskog glasila „Slobodna Vojvodina“, koji je u celosti posvećen kritici privatizacije Naftne industrije Srbije. Lider LSV Nenad Čanak, u autorskom tekstu je ocenio da premijer Srbije Vojislav Koštunica od Vojvodine želi da napravi „ruski kolhoz“, dok je njegov zamenik u stranci i predsednik Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš u svom članku ocenio da „hitno treba zaustaviti političku prodaju najvećeg nacionalnog resursa“. Poslanica LSV u Skupštini Srbije Aleksandra Jerkov napisala je da je prodaja NIS jedan od Koštuničinih uslova za podršku Borisu Tadiću u drugom krugu predsedničkih izbora.

Nasuprot kritičkim tonovima koji se, uglavnom, čuju kod nas, u Moskvi ocenjuju da saradnja sa Gasprom grupom Srbiji otvara mogućnost da postane jedan od glavnih energetskih čvorova ne samo na Balkanu, već i u celoj Evropi.
– Ovaj posao će Srbiji omogućiti da u potpunosti razreši sva svoja energetska pitanja, jer postaje veliki evropski centar za tranzit i skladištenje gasa i u isto vreme za sebe obezbeđuje sigurno snabdevanje prirodnim gasom, naftom i naftnim prerađevinama. Konkurentske prednosti Gasproma su očigledne – ne samo što je Gasprom u mogućnosti da obezbedi finansijska sredstva za velike energetske i infrastrukturne projekte na teritoriji Srbije, već ima i jedinstvenu bazu resursa sirovina da obezbedi energente. Da li postoji i jedna druga kompanija koja može da ponudi takve uslove? Želeo bih da naglasim da će tokom narednih decenija Srbija biti potpuno obezbeđena energentima. Srbija će takođe dobiti finansije, resurse i tehnološku osnovu za razvoj i napredovanje svojih industrijskih i energetskih potencijala na Balkanu. Ova obostrano korisna saradnja pomaže i našoj kompaniji da ostvari svoje poslovne ciljeve. Podjednako je važna i činjenica da će naše partnerstvo olakšati diversifikaciju izvoznih puteva i dalje poboljšati pouzdanost ruskih isporuka gasa evropskim potrošačima – izjavio je predsednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari