Situacija u kragujevačkim fabrikama Partizan i „22. decembar“ postaje sve dramatičnija, s obzirom na to da su kožari ušli u drugu nedelju štrajka glađu, dok su bivši radnici konfekcije „22. decembar“ odlučili da prekinu svaki kontakt sa većinskim vlasnikom firme i da zatraže poništenje privatizacije preduzeća.
Štrajk glađu jedanaestoro kožara danas ulazi u sedmi dan, a radnica Emilija Nešić-Miljković, pored gladovanja, protestuje i – ćutanjem, pošto je, kažu njene kolege, prestala da veruje u ishod pregovora sa većinskim vlasnikom firme. Predsednik štrajkačkog odbora u Partizanu Svetozar Bojanić kaže da je zdravstveno stanje petoro štrajkača sve teže, te i da su uprkos tome lekarima kragujevačkog Zavoda za hitnu pomoć potpisali izjave da ne pristaju da budu hospitalizovani u Kliničkom centru. „To petoro naših radnika svesno stavljaju živote na kocku u borbi za ostvarenje svojih prava, što bi trebalo shvatiti kao jasnu poruku upućenu odgovornima za situaciju u našoj fabrici“, kaže Bojanić i dodaje da su za utorak zakazani pregovori u Ministarstvu ekonomije.
Podsetimo da radnici kragujevačke fabrike kože Partizan štrajkuju od decembra prošle godine, kada su zahtevali isplatu zaostalih zarada od 2000. do danas, uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje od 2004. godine i socijalni program za prekobrojne kožare. Fabrika kože Partizan još jedno je kragujevačko preduzeće u kojem je privatizacija propala, nakon čega je, prošle godine, 70 odsto kapitala firme na berzi kupio Kragujevčanin Aleksandar Aleksić.
Manjinski akcionari privatizovane kragujevačke konfekcije „22. decembar“ koji su nedavno zaposeli upravnu zgradu fabrike odlučili su da prekinu sve kontakte sa većinskim vlasnikom firme i da zatraže poništenje privatizacije preduzeća, jer, kako tvrde, poseduju dokumentaciju kojom mogu da dokažu da je promena vlasničke strukture u „22. decembru“ obavljena nezakonito.
Predstavnik manjinskih akcionara Velimir Lazić izjavio je za Danas da su tu kragujevačku fabriku decenijama (od 1949. godine) gradili radnici, te da je prilikom privatizacije firme nelegalno uzurpirana radnička svojina. „Više od 50 odsto prodatog kapitala firme pripadalo je radnicima, tako da taj deo preduzeća nikako nije mogao da bude privatizovan. Imamo dokumentaciju i o još nekim nepravilnostima i zbog toga tražimo poništenje privatizacije“, kaže Lazić.
Pored Partizana i „22. decembra“, u Kragujevcu su minulih godina propale i privatizacije štamparije „Nikola Nikolić“, PKB Transporta, drvne industrije Košutnjak, Zastave Inženjering, građevinskog preduzeća „Kazimir Veljković“, dela fabrike „Filip Kljajić“…
Gladovanje pred gradskom skupštinom
– Ukoliko zahtevi naših radnika ne budu ispunjeni, štrajkače glađu ćemo 6. maja, na Dan grada, na nosilima izneti pred Skupštinu grada. Znamo da će tada biti organizovana svečana sednica lokalnog parlamenta, kojoj tradicionalno već prisustvuju brojni gosti iz zemlje i inostranstva – izjavio je za Danas predsednik štrajkačkog odbora u Partizanu Svetozar Bojanić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.