Kragujevac: Godinu dana štrajka u Fijat plastiku, menažment ćuti, država se „pravi mrtva” 1Foto: A.P.

Danas je tačno godinu dana od kako traje štrajk zaposlenih u kragujevačkom Fijat plastiku. Ništa se nije promenilo, sve je i dalje na mrtvoj tački a njihovo poslovodstvo i menadžment Fijata se i dalje već punu godinu ne oglašavaju.

– Štrajk je i dalje aktivan. Fijat ne želi da pregovara i sa menadžemntom nismo ni u kakvom kontaktu. Očigledno je da „nemamo o čemu da pričamo” jer Fijat ne želi nikakve ustupke a Vlada Srbije im sve vreme „gleda kroz prste”, kaže za „Danas” Zoran Miljković, predsednik Štrajkačkog odbora u Fijat plastiku.

Po njemu Fijat je „država u državi”.

– Oni ne poštuju zakone naše zemlje i u ime štrajkača i radnika po ko zna koji put pozivam sve nadležne državne organe a posebno resornu ministarku Dariju Kisić Tepavčević i premijerku Anu Brnabić da reaguju i u Kragujevac pošalju Inspekciju rada koja će naložiti menadžemntu da vrati izmeštene mašine u naše pogone što je osnova svega kako bi prekinuli štrajk, kaže on.

Da podsetimo, zaposleni u Fijat plastiku stupili su u štrajk 18. februara prošle godine, sa zahtevima da im se regres vrati na nivo kakav je bio do kraja 2020. godine – u visini prosečne plate u Srbiji, kao i da im se neradni dani plaćaju 65 posto kao što je u ostatku Kompanije Fijat u Srbiji. U svojim zahtevima, kako štrajkači izričio naglašavaju od samog početka nikada nisu tražili povećanje plate.

Poslovodstvo je reagovalo tako što je iz ove kragujevačke fabrike za proizvodnju plastičnih branika za Fijat 500L ,prošlog aprila, „u toku noći”, izmestilo proizvodne mašine iz njihovih hala u druge pogone a članove Štrajkačkog odbora i učesnike štrajka poslalo na plaćeni odmor, što se i jedno i drugo, kosi sa zakonima o radu i štrajku Republike Srbije.

Kragujevac: Godinu dana štrajka u Fijat plastiku, menažment ćuti, država se „pravi mrtva” 2
Država ne reaguje i ne štiti spostvene zakone i građane – Zoran Miljković, predsednik Štrajkačkog odbora Foto: A.P.

U međuvremenu, tokom ovih godinu dana u posredovanje između štrajkača i menadžemna uključila se i resorna ministarka Kisić Tepavčević kao i Državna agencija za mirno rešavanje radnih sporova. Posredstvom miriteljke iz Agencije Štrajkački odbor se tokom septembra prošle godine više puta sastajao sa menadžementom kako u Savezu samostalnih sindikata u Kragujevcu, tako i sedištu Fijata u Beogradu.

Nikakvi dogovori nisu postignuti, pregovori su završeni bez ikakvog rezultata i od početka oktobra štrajk je nastavljen. Štrajkači su se tada uzdali u obećenje resorne ministarke Darije Kisić Tepavčević koja ih obavestila da će poslati rebubličku inspekciju da na licu mesta utvrdi i evidentira kršenje Zakona o štrajku Republike Srbije.

Međutim, to se nije dogodilo i po Miljkovićevim rečima sa ministarkom se nisu čuli više od mesec i po dana.

– Vlada Srbije po ovom pitanju se „pravi mrtva” i mi ih pozivamo da čitavu ovu situaciju, sada pred izbore, rešimo. Ako hoće, i postoji dobra volja kod njih to bi moglo da se završi za 24 sata i jednim telefonskim pozivom Inspekciji rada koja bi na licu mesta utvrdila očigledne nepravilnosti i krženje naših zakona. Sve je na njima, smatra Miljković.

Kragujevac: Godinu dana štrajka u Fijat plastiku, menažment ćuti, država se „pravi mrtva” 3
Tokom protekle godine radnici Fijat plastika protestvovali su i ispred Skupštine grada Kragujevca Foto: A.P.

On podseća javnost da se menadžment Fijata ne oglašava ni po jednom drugom pitanju vezanom za poslove ove Kompanije u Srbiji, kao što je odlazak radnika iz Kragujevca u Slovačku ili proizvodnja novog modela.

Miljković i njegove kolege u štrajku smatraju da time što država ovoj kompaniji „sve vreme gleda kroz prste” javno pokazuje da je Fijat „iznad naših zakona”, te da je njeno nereagovanje na izmeštanje mašina, čiji je povratak u njihove pogone uslov da se rad nastavi, tokom štrajka – „neviđen i nezapamćen slučaj u Evropi”.

On najavljuje nastavak štrajka dok se ovaj slučaj ne reši „ovako ili onako” – ili povratkom mašina u hale Fijat plastika i ispunjenjem njihovih zahteva ili protivpravnim otpuštanjem štrajkača u kom slučaju će oni svoju borbu nastaviti na sudu.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari