Grad Kragujevac organizuje tribine za poljoprivrednika kako bi ih informisali o podsticajnim programima grada, Ministarstva, i drugih fondova. Prva takva tribina održana je u selu Lužnice, u Lovačkom domu.
Agrarni budžet za ovu godinu uvećan je za 100 odsto i iznosi 50 miliona dinara. To omogućava da Grad Kragujevac podrži veći broj programa. Svi programi koji se planiraju u vidu podsticaja i subvencija će po dobijanju saglasnosti Ministarstva poljoprivrede biti naknadno objavljeni.
„Cilj ovih tribina je da pre raspisivanja javnih poziva i konkursa koje će realizovati Odeljenje za poljoprivredu ruralni razvoj i robne rezerve grada Kragujevca, informišemo poljoprivrednike o tome kako bi na vreme mogli da apliciraju za ta sredstva. Zato ćemo u narednom periodu u selima održati niz informativnih i edukativnih tribina za poljoprivrednike o aktuelnim podsticajnim programima grada, ministarstva ali drugih fondova“, rekla je Verica Šapić, koordinatorka za agrarnu politiku grada.
Direktorka Poljoprivredne savetodavne stručne službe Kragujevac, Suzana Nešković, govorila je o nacionalnom programu podrške nabavci novih traktora i opreme za stočare kroz projekat za konkurentu poljoprivredu „50-40-10“
„Ono što interesuje naše proizvođače jeste da je to trenutno poziv koji im obezbeđuje nabavku novog traktora i priključnih mašina i opreme. Država je obezbedila 50% sredstava i prvi put je u okviru ove mere obračunat i PDV kao trošak, 10% je gotovinsko učešće naših poljoprivrednih proizvođača, a za preostalih 40% poljoprivredni proizvođači mogu da uđu u kreditnu podršku. Rok za prijavu je mesec dana od 24. januara do 23. februara. Vrlo precizno je određeno šta se boduje“ rekla je Suzana Nešković.
Ona je napomenula da prednost imaju žene, mlađi od 40 godina, proizvođači koji imaju završenu srednju poljoprivrednu školu, agronomski fakultet ili srodne fakultete, članovi zadruge, oni koji su uveli standarde organske proizvodenje, oni koji imaju viškove proizvoda koje plasiraju na tržište.
„Rok je kratak i cilj nam je da što više sredstava državne podrške dođe u naš region, da se opremimo bolje“, dodala je Nešković.
Centar za strna žita i ruralni razvoj iz Cerovca i Poljoprivredna savetodavna i stručna služba, spremni su da svim zainteresovanim poljoprivrednicima pruže potrebne informacija i stručnu podršku.
Savetodavac za stočarstvo Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Goran Joksić, istakao je, da kada je reč o govedarstvu, proizvođači će i dalje imati 20 000 dinara za neumatičena grla. Za umatičena grla ostaje mera koja je na snazi već duži niz godina, a to je 25 000 dinara po grlu.
„Što se ovčarske proizvodnje tiče, vlasnik koji ima 30 grla umatičenih ovaca, ima pravo na 7000 dinara po grlu. Ako vlasnik kupi, na primer, dve krave, ima pravo na povraćaj sredstava od 50 procenata, s tim što grla moraju biti umatičena, odnosno, da imaju poznato poreklo“, objasnio je Joksić.
Ovakve tribine sa poloprivrednim prozvođačima biće održane i u drugim selima u okolini Kragujevca.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.