Pripadnici Radne grupe Uprave kriminalnističke policije, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal uhapsili su juče bivšeg predsednika Izvršnog odbora Razvojne banke Vojvodine Gorana Kostića i nekadašnju članicu IO te banke Jelenu Kokelj Protić, a njima je potom određeno i policijsko zadržavanje od 48 sati.
Oni su osumnjičeni za zloupotrebu službenog položaja prilikom odobravanja kredita i bankarskih garancija preduzećima koja su pod kontrolom Dušana Borovice – Borovica transport, Panonija putevi, Sremski putevi, Putevi Sremska Mitrovica, Hidrograđevinar, Dunav grupa agregati, Vojvodinaput – Zrenjanin, Napredak iz Apatina i Rumatrans iz Rume. U Tužilaštvu su precizirali da je reč o odobrenih deset bankarskih garancija koje su realizovane na teret RBV i pet kredita koji do danas nisu vraćeni, čime su Borovičina preduzeća pribavila imovinsku korist od gotovo 1,9 milijardi dinara ili oko 19 miliona evra.
Sam Borovica hapšen je i u oktobru prošle godine, zbog korupcionaške afere sa nekim čelnicima opštine Nova Crnja, zbog čega je lokalni budžet bio oštećen za oko tri miliona dinara, a 9. maja ove godine priveden je upravo zbog kredita koje je bez adekvatnog obezbeđenja podizao kod RBV.
Inače, Borovica, za koga se tvrdi da je izuzetno blizak i socijalistima i demokratama, vlasnik je čitavog niza uglavnom putarskih i hidro preduzeća koja je kupio u privatizaciji, ali je malo koje od njih zadržalo likvidnost. Čitavu plovnu sezonu prošle godine obeležili su protesti radnika bivšeg „Heroja Pinkija“, a sada Dunav grupe agregati, koji su u jednom trenutku blokirali Dunav i zaustavili plovni saobraćaj zbog neisplaćenih višemesečnih zarada. Ni radnici drugih preduzeća nisu bolje prolazili sa zaradom kod Borovice, ali i pored očigledne nelikvidnosti on nije imao problema da dobije kredite od RBV. Trenutno, računi osam njegovih preduzeća blokirani su za iznos veći od 15 miliona evra. Ipak, dobijeni krediti omogućili su mu da tokom 2011. i 2012. godine nastavi veliki deo radova na Koridoru 10 kroz Vojvodinu, preuzimajući tako deonice koje nije mogla da završi Nibens grupa, jer je i njen vlasnik, Milo Đurašković, takođe uhapšen zbog „isisavanja kapitala“ iz privatizovanog preduzeća (Fabrike maziva iz Kruševca, a ove godine je protiv njega i Miroslava Miškovića optužnica podignuta i zbog izvlačenja kapitala iz putarskih firmi).
Kako je MUP saopštio, jučerašnje hapšenje je posledica nastavljene istrage o poslovanju Razvojne banke Vojvodine. Ona je započela u martu ove godine, hapšenjem predsednika Izvršnog odbora RBV Srđana Petrovića, koji je, inače, bio i upravnik u Metals banci kada joj je Narodna banka Srbije uvela privremenu upravu. Tvrdilo se da je Metals banku uz pomoć svojih saradnika i partnera osnovao Darko Šarić, a na sajtu Interpola se navodi i da je preko nje obavljen najveći deo transakcija u kojima je opran novac iz narko poslova. Naime, ta banka bila je glavni kreditor spornih privatizacija u kojima su do firmi, najčešće poljoprivrednih ili autotransportnih došli ljudi poput Mileta Jerkovića (i članova njegove porodice) zatim Zorana Ćopića i drugih partnera. Međutim, kada je srpska policija objavila poternicu za Šarićem, Metals banka izgubila je kredibilitet, pa i potrebnu logistiku, iako nije postojalo direktnih dokaza u vlasničkoj strukturi koji bi je povezivali sa klanom. Ubrzo je NBS uvela privremene mere kojima je trebalo da se sanira već sumnjivo poslovanje banke, a i da se ispitaju do tada dodeljeni krediti firmama koje su u piramidalnoj strukturi učestvovale u privatizaciji. Umesto u stečaj ili likvidaciju, odlukom pokrajinskih funkcionera Metals banka je prerasla u Razvojnu banku Vojvodine, ali ni nekoliko dokapitalizacija u prethodne dve godine, nije pomoglo da bilansi izađu is crvenog. Početkom godine počela su i hapšenja čelnika iz sadašnjeg i prethodnog perioda.
Tako su u martu bili privedeni i Biljana Jovanović, koja je bila predsednica IO i kreditnog odbora, i Slobodan Bajin, koji je bio član kreditnog odbora RBV. Oni su osumnjičeni da su uz političku podršku odobravali nenaplative kredite i time oštetili RBV za više od 25 miliona evra. Deo pokrajinskog rukovodstva i dalje tvrdi da su hapšenja politički motivisana.
Ispituje se i kredit dodeljen Elezoviću?
U toku jučerašnjeg dana pojavila se i vest da je u toku provera kredita koje je dobijao Goran Elezović, brat pokrajinskog funkcionera Dušana Elezovića. Goran se, inače, pominje kao suvlasnik preduzeća Vojvodina a.d. i pretpostavlja se da je reč o pozajmicama koje su išle za tu firmu. Ukoliko je informacija potekla iz nezvaničnih krugova tačna, to bi moglo da poveže dve istrage – slučaj RBV i Azotare, u kojoj su takođe ispitivani Elezović (Dušan), ali i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. Tužilaštvo Danasu nije potvrdilo ni demantovalo ovu informaciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.