Krivične prijave protiv sutkinje i direktorke ALSU 1

Protiv sutkinje Privrednog suda u Kraljevu Miljkice Radosavljević i direktorke Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU), Danijele Vazure, konzorcijum fizičkih lica koji je 2005. godine kupio HTP Fontanu iz Vrnjačke Banje, podneo je krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal.

Optužba je da su ignorisanjem pravosnažnih presuda proizveli bankrot tog preduzeća i prodaju atraktivne imovine po bagatelnim cenama. Sutkinju konzorcijum krivi i zbog toga što im šest godina nije dostavila pravosnažnu presudu Privrednog apelacionog suda, donetu 2010. godine, kojom se obara njena prvostepena presuda iz 2007. a njima vraća većinski paket akcija i upravljačka prava. Vojkan Strugar, predstavnik konzorcijuma, smatra da je to učinjeno sa namerom.

– Nelogično je to što je presuda dostavljena firmi koja je izgubila spor, Ariusu, sa Britanskih Devičanskih Ostrva, koja je time ostala bez dodatnog paketa od 16 odsto akcija, ali je uprkos tome nastavila da učestvuje u upravljanju Fontanom, dok je nama i posle donete presude bilo zabranjeno da uđemo u preduzeće. Strankama koje su spor dobile, presuda koja menja vlasničku strukturu nije uručena, odnosno, predstavnicima konzorcijuma nije ni pokušano dostavljanje, dok je HTP Fontani, navodno poslato, ali se dopis vratio sa naznakom da firma ne radi. A radila je i tada, i sad radi – kaže Strugar za Danas.

Dodaje i da se ista sutkinja pojavljuje i u stečajnom postupku, koji je, tvrde članovi konzorcijuma, „otvoren 2016. godine, jer su zastupnici kapitala, upravljajući preduzećem, namerno nagomilali dugove kako bi omogućili da tajkuni dođu do vredne imovine“.

Sutkinja Radovanović, koju smo zamolili za komentar navoda iz prijave, izjavila je za Danas da „nije upoznata sa činjenicom da je podneta krivična prijava, a ukoliko jeste, istu ne može da komentariše“.

U konzorcijumu smatraju da postoji i odgovornost ALSU, koja vodi stečaj Fontane, zbog čega su direktorku Vazuru optužili da je, iako obaveštena o promeni vlasničke strukture neposredno pred održavanje prve veće licitacije za prodaju hotela „Zvezda“ i kafeterije „Švajcarija“, ipak dozvolila da se prodaja održi. Tako je Filip Cepter dobio hotel sa kongresnim centrom od ukupno 11.000 kvadrata za 1,45 miliona evra ili 132 evra po kvadratu, dok je kultna kafeterija postigla znatno veću cenu, od 911.000 evra, ili 4.140 evra za kvadrat. Za 7. april ALSU je pripremila novu licitaciju, a u ponudi je hotel „Fontana“ kome će se možda pridružiti i aukcija za „Zvezdu 2“. Naš list je pre dva dana pitao direktorku ALSU da li su tokom preuzimanja stečaja HTP Fontane, 2016. godine, imali saznanja o postojanju presude Privrednog apelacionog suda kojim se menja vlasnička struktura u tom preduzeću, kao i da li će odustati od dalje prodaje imovine do regulisanja imovinskih odnosa. Takođe, pitali smo i da li je tokom vođenja stečaja HTP Fontane, poverenik ALSU-stečajni upravnik, došao do saznanja da su privremeni zastupnici kapitala namerno oterali HTP Fontanu u stečaj problematičnim poslovanjem i neplaćanjem obaveza, kako tvrde predstavnici konzorcijuma.

– Rešenjem Privrednog suda u Kraljevu St. 52/2015 od 18.01.2016. godine otvoren je stečajni postupak nad stečajnim dužnikom HTP „Fontana“ AD Vrnjačka Banja. Dana 25.04.2016. godine doneto je rešenje o bankrotstvu. U skladu sa odredbama Zakona o stečaju angažovani su procenitelji i izvršena je procena likvidacione vrednosti imovine. Na prodaji održanoj dana 07.03.2017. godine prodat je hotel „Zvezda 1“ i kafe „Švajcarija“. Ističemo da se u stečajnom postupku ne radi o prodaji kapitala, već imovine stečajnog dužnika, te da bivši vlasnici kapitala svoja prava mogu pokušati ostvarivati u drugim postupcima – odgovorili su iz ALSU uz napomenu da je „stečajni postupak do sada vođen u potpunosti u skladu sa odredbama Zakona o stečaju i Nacionalnim standardom, te će isti tako biti i nastavljen“.

Podsetimo, konzorcijum šest fizičkih lica 2005. godine je za pet miliona evra, na šest rata, kupio većinski paket akcija HTP Fontane iz Vrnjačke Banje, a investicionu obavezu od tri miliona evra realizovao je naredne godine kupovinom apartmanskog naselja Jezero, čime je turistička ponuda HTP Fontane bitno uvećana. Na tu transakciju plaćen i porez za prenos imovine, od 150.000 evra. Agencija za privatizaciju je tu investiciju najpre prihvatila, ali je nekoliko meseci kasnije to osporila. Obrazloženje je bilo da apartmanski kompleks prodavac u knjigama i dalje vodi kao svoju imovinu. Na osnovu toga je poništena privatizacija, ali su pravosnažne sudske presude, donete u narednih nekoliko godina, vratile 55 odsto akcija konzorcijumu.

Pritisak

Dva člana konzorcijuma, Strugar koji nije bio u radnom odnosu u Fontani i Dragan Milošević, kao tehnički direktor, pozvani su u MUP Kraljevo 2007. da u svojstvu građanina daju informacije o privatizaciji tog preduzeća, ali su zadržani u pritvoru dva meseca zbog navodne zloupotrebe službenog položaja. Obojica su tek godinu dana kasnije optuženi za utaju poreza, a pravosnažno oslobođeni krivice 2012. U periodu dok su većinski vlasnici bili u pritvoru, manjinski akcionari su masovno prodavali svoje akcije, a jedan od glavnih kupaca bila je firma Arius. Iza nje je, tvrdi Strugar, stajao tada već bivši vlasnik Meridian banke, Tomislav Đorđević, koji je pre nekoliko godina stradao u avionskoj nesreći u Vršcu. Iste godine, 2007. Agencija za privatizaciju je najpre prihvatila investicioni plan, nakon čega su vlasnici uplatili drugu ratu, ali se potom predomislila i poništila ugovor o prodaji Fontane.

Brzinski stečaj

Da je na apelaciji doneta presuda koja vraća konzorcijum u vlasništvo Fontane, navodno nije znala ni Agencija za privatizaciju, koja je već poništila njihove akcije. Zbog toga je 2010. konzorcijum pokrenuo spor protiv Agencije, a u drugostepenom postupku, sud je odlučio u njihovu korist. Međutim, u periodu dok se čekalo uručenje presude, u hotelski kompleks uveden je stečaj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari