Povodom „negativne kampanje koja se vodi u vezi sa procesom privatizacije RTB Bor“ Ministarstvo privrede i Agencija za privatizaciju oglasili su se saopštenjem u kome su obrazloženi delovi iz kupoprodajnog ugovora sklopljenog sa rumunskim Kupromom. U saopštenju se između ostalog, navodi da su predstavnici sindikata pozvani da preuzmu kopije Ugovora o kupoprodaji i Ugovora o prenosu eksploatacionih prava.
Povodom „negativne kampanje koja se vodi u vezi sa procesom privatizacije RTB Bor“ Ministarstvo privrede i Agencija za privatizaciju oglasili su se saopštenjem u kome su obrazloženi delovi iz kupoprodajnog ugovora sklopljenog sa rumunskim Kupromom. U saopštenju se između ostalog, navodi da su predstavnici sindikata pozvani da preuzmu kopije Ugovora o kupoprodaji i Ugovora o prenosu eksploatacionih prava. Demantovana je tvrdnja da ugovori imaju više od 500 strana, i navodi se da osnovni tekst sadrži oko 50 stranica, a preostalih 450 strana su prilozi, odnosno spiskovi imovine i zaposlenih, kao i investicioni i socijalni program. Takođe, precizira se da osim osnovne cene od 400 miliona dolara, Kuprom mora da isplati i vrednost obrtne imovine koja se zatekne u Topionici i rudnicima u Boru i Majdanpeku.
Kupoprodajni ugovor pod lupom revizora
Bor, Majdanpek – Predstavnici sindikata RTB Bor najavili su da će nezavisna revizorska kuća, čije ime ne žele da otkriju, temeljno pregledati dokumentaciju o prodaji borskog basena koji je dostavila Agencija za privatizaciju. Sindikat ne odutaje od zahteva da se strategija privatizacije RTB Bor odbaci, jer smatramo da nije dobra. Takođe, ostaćemo dosledni stavu da Kuprom neće moći da uđe u posed, pošto ga ne smatramo ozbiljnim kupcem i sumnjamo u njegovu platežnu sposobnost i u tome imamo podršku Sindikata metalaca Srbije“ – kaže Goran Antić, predsednik Samostalnog sindikata Rudarskog basena Majdanpek i dodaje da su u toku intenzivne konsultacije Jedinstvene sindikalne organizacije RTB Bor i Sindikata metalaca Srbije o daljim koracima.
– U narednih 120 dana Kuprom bi, pre ulaska u posed, trebalo da sravni listu imovine iz ugovora sa imovinom koja se nalazi u krugu Basena. Treba, takođe, naglasiti da ne postoji pravna niti bilo kakva druga mogućnost da kupac založi imovinu (RTB Bor) pre uplate ugovorene cene. Država i Agencija za privatizaciju imaju mehanizme da obezbede poštovanje kupoprodajnog ugovora, i ukoliko Kuprom ne realizuje dogovorene investicije i socijalni program, biće mu oduzeta licenca za eksploataciju rude, kaže se u saopštenju i upozorava da iznošenje netačnih informacija i pretnje primene sile ugrožavaju ekonomske interese i zaposlenih u RTB i države.
Da podsetimo, privatizacija Rudarsko-topioničarskog basena Bor od početka procesa bila je predmet spekulacija, a ćutanje Ministarstva privrede i Ministarstva energetike, koji su taj proces vodili, samo je dodatno otvaralo prostor za dezinformacije. Najveće nezadovoljstvo javnosti izazvano je jer predstavnicima sindikata nisu bile dostupne kopije ugovora o prodaji RTB Bor rumunskoj kompaniji. Tek nakon upornih zahteva sindikalnih organizacija i protesta koji je krajem prošle nedelje okupio više hiljada Borana, potpisnici ugovora, Ministarstvo privrede, Ministarstvo energetike i Kuprom saglasili su se pre pet dana da dokument može da se nađe pred predstavnicima radnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.