Agencija za privatizaciju produžila je za tri dana rok rumunskoj kompaniji Kuprom za dostavljanje bankarske garancije za kupovinu Rudarsko topioničarskog basena Bor. Ukoliko do utorka, 24. aprila u ponoć ne stigne garancija da je obezbeđen novac za isplatu ugovorene cene od 400 miliona dolara za imovinu i eksploataciona prava, ugovor će biti raskinut i Agencija će odlučiti da li će se pregovarati sa drugoplasiranim ponuđačem, Ist pointom, ili će tender biti poništen.
Agencija za privatizaciju produžila je za tri dana rok rumunskoj kompaniji Kuprom za dostavljanje bankarske garancije za kupovinu Rudarsko topioničarskog basena Bor. Ukoliko do utorka, 24. aprila u ponoć ne stigne garancija da je obezbeđen novac za isplatu ugovorene cene od 400 miliona dolara za imovinu i eksploataciona prava, ugovor će biti raskinut i Agencija će odlučiti da li će se pregovarati sa drugoplasiranim ponuđačem, Ist pointom, ili će tender biti poništen. U Agenciji ističu da bi u slučaju poništavanja ugovora država iskoristila svoje pravo da zadrži tri miliona dolara koje je Kuprom uplatio za učešće na tenderu, ali apeluju na sve učesnike u procesu privatizacije RTB Bor, kao i na medije, da se uzdrže od prejudiciranja odluka i mogućih scenarija privatizacije.
PARIVODIĆ: Neka sindikati sada obave privatizaciju
– Odustajanje Kuproma od kupovine RTB Bor loše je za Srbiju a jedan od najozbiljnijih razloga za takvu odluku rumunske kompanije bio je neprijateljski stav sindikata čiji su predstavnici izjavili da ne postavljaju pitanje hoće li ih kupiti Kuprom ili neko drugi, već da im koncept privatizacije ne odgovara i da žele drugi model. Predložio bih sindikatima da sada sami obave privatizaciju prema svom modelu – izjavio je juče ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić i dodao da ga je odluka Kuproma iznenadila.
Objašnjavajući razloge zbog kojih su, dan pre isteka roka za dostavljanje bankarske garancije, doveli u pitanje potpisivanje ugovora o kupovini RTB Bor, u Kupromu kažu da je nakon potpisivanja ugovora došlo do niza događaja zbog kojih su posumnjali da je realizacija ugovora moguća. Ističe se, između ostalog, da su lokalna vlast na čelu sa predsednikom opštine Bor kao i Samostalni sindikat RTB, nezadovoljni kupoprodajnim ugovorom, organizovali demonstracije i zapretili da Kupromu neće dozvoliti ulazak u Bor. U Kupromu naglašavaju da se njihovi planovi razvoja RTB, opštine Bor i regiona ne mogu realizovati bez saradnje sa zaposlenima i lokalnom samoupravom. Poseban problem nastao je kada su predstavnici Samostalnog sindikata fizički sprečili predstavnika Kuproma da izvrši popis imovine, koji je morao da se uradi pre konačne realizacije ugovora, tvrdi se u saopštenju. „Ipak nismo odustali od kupovine RTB Bor, ali očekujemo da nam se omogući uvid u imovinu i utvrđivanje njene vrednosti, kao i uspostavljanje saradnje sa sindikatima i lokalnom vlašću“ kaže se u saopštenju Kuproma.
Loš signal investitorima
– Ukoliko Agencija za privatizaciju raspiše novi tender, pitanje je da li će se dobiti kvalitetnije rešenje, jer malo je verovatno da bi se tada pojavili novi igrači, s obzirom na to da je odugovlačenjem privatizacije, potencijalnim kupcima poslata negativna poruka – ocenio je Vlada Poznanić, predstavnik revizorske kuće Dilojt i Tuš, koja je bila savetnik za ekonomska pitanja privatizacije RTB Bor.
U Agenciji za privatizaciju Danasu je rečeno da nisu bili obavešteni o problemima Kuproma u vezi sa popisom imovine i smatraju da je Kuprom mogao da dostavi bankarsku garanciju, a da nakon toga izvrši popis. Ipak, priznaju da bankarska garancija treba da glasi na ugovoreni iznos od 400 miliona dolara, uvećan za vrednost obrtne imovine koja nije bila obuhvaćena tenderskom dokumentacijom, što je trebalo da se utvrdi popisom.
Predsednik Samostalnog sindikata RTB Bor Dragan Aleksić kaže za Danas da je zbog najavljenog popisa bilo nesporazuma, ali da je to „izglađeno“.
– Od šest popisnih grupa koje su dolazile u RTB Bor nakon sklapanja ugovora sa Kupromom, predstavnici jedne od njih bahato su se ponašali prema zaposlenima. Pretili su radnicima i slikali opremu i objekte čak i tamo gde su stajale table da je zabranjeno fotografisanje. Ali, posle našeg upozorenja da to ne mogu da rade, nesporazum je prevaziđen i mislim da Kuprom traži razlog da nekog drugog okrivi zato što ne može da dostavi bankarsku garanciju na vreme. Nije tačno ni da naš sindikat forsira drugoplasiranog učesnika na tenderu, Ist point , jer smo mi generalno protiv ovakvog oblika privatizacije u kome se budućem vlasniku prodaje kompletna oprema i daje pravo eksploatacije rude upravo sada kad je cena bakra na svetskom tržištu najviša – kaže Aleksić i naglašava da sindikat ne želi stečaj RTB Bor jer bi to bila manifestacija moći države koja je poverilac za više od 70 odsto dugova borskog Basena.
U poslovodstvu RTB Bor juče nisu želeli da komentarišu novonastalu situaciju, ali su potvrdili da je bilo nesporazuma između jednog člana popisne komisije iz Kuproma i sindikata. Predsednik opštine Bor Branislav Rankić juče nije bio dostupan..
Zoran Lončar, ministar za lokalnu upravu i samoupravu, izjavio je juče, nakon sednice Vlade Srbije, da Vlada nije raspravljala o najavljenom raskidanju ugovora za kupovinu RTB Bor od strane Kuproma. On je podsetio da je Agencija za privatizaciju izdala saopštenje u vezi s tim, kao i da je to stvar primene važećeg zakona a ne odluka Vlade Srbije. „Zakon se i u ovom slučaju, kao i u slučaju svih dosadašnjih privatizacija mora poštovati“ naglasio je Lončar.
Ukoliko u produženom roku Kuprom ne dostavi bankarsku garanciju, Agencija za privatizaciju ima mogućnosti da počne pregovore sa drugoplasiranim učesnikom na tenderu, konzorcijumom koji čine londonski investicioni fond ORN i kiparski Ist point Zorana Drakulića. Moguća varijanta je i poništavanje tendera, ali u tom slučaju zbog već sada teške finansijke situacije i malog obima proizvodnje, RTB Boru preti stečaj. M.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.