"Kupuju meso bukvalno na grame": Skupa plećka nedostupna većini potrošača u Zrenjaninu 1foto Pixabay

Koliko će najavljeno ograničavanje cene pojedinih vrsta svinjskog mesa pomoći potrošačima veliko je pitanje jer su kupovinu već sveli na grame. Srednji proizvođači svinja polako odustaju od tova.

Kilogram svinjske plećke u zanatskim mesarama u Zrenjaninu dostigla je cenu od 995 dinara. Za veliki broj potrošača svinjska plećka je postala nedostupna.

U malim zanatskim mesarama kojih u Zrenjaninu ima još nekoliko, prodaja je iz dana u dan sve manja.

– U lancu proizvodnje svi se žale, žale se stočari, žale se klaničari, žalim se i ja, a najviše se žali kupci. Ja kupujem cepane polutke od klaničara i svake dve nedelje plaćam ih po višoj ceni. Pola veka držim mesaru a pitanje je dokle ću. I zatvorio sam je bio na nekoliko meseci, pa sam ponovo pokušao jer mi je penzija za 41 godinu radnog staža malo više od 20 hiljada dinara. Imam stalne mušterije, dolaze kod mene jer znaju šta kupuju, ali i njih je sve manje i kupuju meso bukvalno na grame. Od zamrzavanja cena ne očekujem ništa. Za domaće proizvođače i klaničare zamrzavanje znači smanjenje proizvodnje, može samo da se poveća uvoz, a znamo šta nam je sve stizalo iz uvoza – kaže Živan Ilić, poznati zrenjaninski mesar.

Nekada su oglasi bili preplavljeni ponudom svinja za klanje. Danas tek po neki oglas u kom se prodaju prasići, a ponuda tovljenika nikad nije bila manja.

Prodaju se svinje koje su domaćinima pretekle kad su izračunali koliko im treba za sopstvenu potrošnju.

Kilogram žive vage prasića prodaje se za 450 dinara, a živa vaga tovljenika za 200 dinara.

Stočari kažu da cena od 200 dinara ni blizu ne pokriva troškove proizvodnje.

Hrana je preskupa, kad tovljenike predaju klaničarima, proizvođači na novac čekaju i po dva, tri meseca a na subvencije od države i godinu dana.

Logično je da će poljoprivredni proizvođači polako odustajati od tova svinja. U srednjem Banatu već duže vreme nema velikih stočara koji se bave uzgojem svinja. Ni dosada se nije isplatilo, sada neće ni toliko.

-Niko nije kriv u lancu od proizvođača do trgovca odnosno mesara. Klaničari imaju svoje troškove. Vi danas morate da platite dobrog mesara najmanje 120,130 hiljada dinara mesečno neto zarade, plus ono što ide državi na doprinose. Kad stigne do maloprodaje, i trgovac mora nešto da zaradi. Kad imate veliki broj proizvoda čija je cena ograničena, pokušate da zaradite na nečemu drugom. Ceo sistem je poremećen i teško može da se ponovo uspostavi. Kako će meso kupovati zaposleni čija je prosečna plata 40.000 dinara ili penzioneri sa 20.000 dinra. Nikako – kaže sagovornik Danas upućen u problematiku.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari