Litijum pre litijuma: Kako je pre deceniju i po propalo kopanje nikla u zapadnoj Srbiji?

Ostavite komentar


  1. Eto i prosla vlast je htela da kopa ako se uslovi za ovuvanje ekologije ispune, tako bininsad trebalo. Kopajte ali pod uslovima da se sacuva sve.

  2. Dakle, sećam se ove afere da niklom i sećam se koliko je Kusturica bio aktivan tada. Naravno, njegovo carstvo je bilo ugroženo i branio ga je. Danas, medjutim, nisam čula da se on odupire eksploataciji litijuma i drugih ruda. A, zašto bi? Pa verovatno misli da je to daleko od njega, a i verovatno bi time ugrozio povlastice koje ima kod ove vlasti. Kao veliki ljubitelj zdrave okoline i zakleti zaštitnik zemlje Srbije, trebalo bi da i on podrži proteste protiv dolaska Rio Tinta. Jer, ako velike kompanije jednom uđu, eto njih očas posla i na Mećavniku. Kad može da se kopa litijum, zašto ne i nikl?

  3. Vrlo je simtomatično da se u užički kraj ništa ne ulaže nijedna investicija godinama.Grad i okolina gube stanovništvo.Mladi odlaze ne vraćaju se .Možda se to i namerno radi da bi se za 30-40 god kad ostane malo stanovnika ,stekli uslovi za rudarenje niklom na Mokroj Gori.

  4. Sns vlast ne ume a i neće da odbije bilo kakvu ponudu stanih investitora. Rasprodaju Srbiju uzduž i popreko.

  5. Da…..biće To najveći Crkveni Litijum.Litije..kads budemo ispraćali AVučića

    Nadam se da ćemo imati u R.Srbiji najveće Crkvene Litije..kada budemo prayili Predsednika!!

  6. Znači ima nade. Ako Bog da i ove ćemo oterati. Moramo sačuvati ovo malo zdrava sredine što nam je ostalo.

  7. Moja majka je osamdesetih u fabrici radila na niklovanju elemenata proizvodnje. Umrla je mlada u 56.godini od raka pluća.

  8. Eh, tada je Mirko Kusturica bio protiv!
    Ako biste sada mogli da ga nagovorite da se usprotivi, možda bi protesti uspeli. Urgirajte kod Harčenka…

  9. Milena@ Sve je to fino i lepo, ali može li taj Koštunica, a i drugi učesnici u vlasti iz tog vremena, pomenuti ili ne u članku, da nam objasne zašto su dali dozvolu Rio Tintu za istraživanje i eventualnu eksploataciju litijuma u Srbiji? I zašto baš Rio Tintu čija je ozloglašena reputacija u svetu odavno poznata? Bez namere da aboliram sadašnju vlast od bilo kakve odgovornosti po ovom pitanju, moram primetiti da je ona problem nasledila od onih koji su danas ogorčeni protivnici tog posla. Oni su ti koji su Srbiji nametnuli baš Rio Tinto i time sve vlasti posle njih obavezali na poslovanje samo sa tom kompanijom. Stvarno bih voleo da znam zašto.

  10. Nas narod bi rekao „kao svinja na sekiru“. To sto bi Srbija profitirala od litijuma,nikla ili neznam cega vec je lepa sarena laza. Hiljade radnih mesta,avioni,kamioni,milioni… to je prica za zaludjivanje. Sto se referenduma tice,on je poodavno odrzan na Kajmakcelanu,i nikakvog novog referenduma nece biti. Vratite pare koje ste uzeli,da se ne vracamo na pricu o svinji i sekiri.

  11. Rešenje za litijum prosto . Svima u nedeljicama i okolini koji ne obrađuju zemlju oduzeti i dati onima koji je obrađuju.. uz uslov da državi predaju propisane količine proizvoda uz fer tržišnu cenu. Ko ne ispuni trajno oduzeti i davati protestantima na red da oni ispune kvote . Ovako bismo rešili sve probleme. Pošto očito ljudi hoće da rade zemlju a nemaju je,

  12. Da, nepravedno zapostavljena priča da je Kusturica spasao ceo kraj od rudnika kada je sagradio Drvengrad, Mećavnik..

  13. Objava u novostima!!!
    Nema opasnosti od zagađena od litijuma.
    Naravno da nema pošto ga nećete iskopavati.

  14. Odustajanje od busenja bi bilo preskupo, za nekoga, tj. za jednog! A zastitnik mokre gore nece da ugrozava takav interes. Ne bi me iznenadilo da podrzi „kvantni skok“.

  15. Kakva ekologija ima veze sa rudarstvom? U 90% slucajeva ostaje jalovina u kojoj par stotina godina nece ni korov da nikne.

  16. Opasnost od kopanja litijuma ne postoji ako se preduzmu sve potrebne ekološke mere i dosta je više sa laganjem naroda jer vlast se ne osvaja na ulici tolike gluposti se pričaju da je to neverovatno .

  17. @surovi nisu nasledili problem nego (za sadašnju vlast, tj po njihovom ponašanju) zgoditak, davanje dozvole za istraživanje nije isto što i davanje dozvole za eksploataciju, Rio Tinto nije jedina kompanija koja je vršila istraživanje rudnog bogatstva naše zemlje, to je sasvim normalno….ali nije normalno da vlast mimo mišljenja naroda i struke, da dozvolu za eksploataciju, nisu to morali, kao što nisu ni prethodne vlasti to nisu morale pa nisu ni uradile…

  18. Kako je Kusturica bio protiv Nikla a sad ćuti? Tako „pravedan čovek kojem su kapitalizam i imperijalizam najveći neprijatelji“, reč da ne kaže protiv ovoga?

  19. Kraj Drine, a na dohvat ruke sa granicom Srbije, čeka svoje vreme ekološka bomba. U bosankoj Opštini Višegrad, lokalna vlast dala je, 11.3.2013, potpisani i overeni pristanak firmi „Nikl.d.o.o“ (bivša „Srbija-nikl“) da može istraživati nalazišta rude nikla u Vardištu, graničnom mestu tik uz Mokru Goru. Opština je, tada, obećala i 5.000 radnih mesta u budućem rudniku, a javno odbacila (kao „neznalačko“) Saopštenje SANU, iz septembra 2012, u kom je rečeno da ne samo rudnici nego i istraživanja rude nikla nanose ozbiljnu štetu ljudima i prirodi. Tiče li se ovo i Srbije?

Ostavite komentar


Ekonomija

Naslovna strana

Naslovna strana za 19. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Igor Brakus, radijski voditelj

Kao što sam naziv kaže, ako danas ne saznamo ono što se dogodilo danas, već sutra će biti kasno.