Ekonomska analiza ne bi smela biti prosto sabiranje i rangiranje paušalno izabranih indikatora u jednoj tački vremena, jer je to onda čista statistička manipulacija, da ne kažemo laž, poručio je danas ministar finansija Siniša Mali, reagujući na pisanje nedeljnika NIN o indeksu ekonomske snage osam zemalja regiona za prošlu godinu.
Srbija na Zapadnom Balkanu čini više od polovine ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), tako da u tom smislu nikako nije u pozadini, već najveća ekonomska, investiciona i potrošačka gravitacija u regionu, naveo je Mali.
„Ne ulazeći u detalje – gde je najgrublja nekoherentnost, može se reći i nesuvislost NIN Indeksa ekonomske snage? U njemu su pomešane babe i žabe“, izjavio je Mali, uz tvrdnju: „“Svakome ko makar minimalno prati ekonomska i socijalna kretanja jasno je da od 2015. imamo neuporediv ciklus rasta u uslovima potpune makroekonomske stabilnosti, a jasno je da je Srbija vrlo ekonomski imuna na šokove kao što su suša, pandemija, evropska inflacija“.
Mali je naveo da je Srbija lane ostvarila neto priliv stranih direktnih investicija (SDI) od 4,3 milijarde evra, dok je je priliv SDI u Severnoj Makedoniji 670 miliona evra, u Crnoj Gori 782 miliona, Albaniji i Sloveniji po 1,2 milijarde evra.
„Stopa nezaposlenosti iz 2012. godine je premašivala 25 odsto, a danas je jednocifrena. Nijedna zemlja u regionu nije zabeležila tako rapidno smanjenje broja nezaposlenih. Prema podacima za 2022. godinu, sa stopom od 9,6 odsto, bolji smo od Makedonije, koja beleži 14,5 odsto, BiH sa 15,4 odsto, Crne Gore sa 14,7 odsto, Albanije sa 11 odsto, a kao zemlje EU, u regionu su od nas bolje Bugarska i Rumunija“, izjavio je Mali.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.