Predlog budžeta za 2019. godinu, koji je usvojila Vlada Srbije, je reformski, razvojan i usmeren na poboljšanje života građana, izjavio je za RTS ministar finansija Siniša Mali.
Predlogom budžeta, koji bi poslanici trebalo da razmatraju naredne nedelje, je planiran deficit od 23 milijarde, pet milijardi manji od ovogdišnjeg koji je na kraju prerastao u plus. U budžetu je 19 milijardi dinara više opredeljeno za plate zaposlenih u javnom sektoru, rekao je Mali.
„Ono što je važno je da je predlog budžeta rezultat mera preduzetih 2014. godine i želim da čestitam građanima jer imamo već treću godinu suficitit budžeta, stopa zaposlenoisti je na 12 odsto. Budžet je koncipiran da ubrza razvoj, na povećanje zarada i penzija i da nastavimo reformski kurs“, rekao je Mali.
Povećanje plata 7-12 odsto i penzija je već predviđeno, a moguća su i dodatna povećanja.
„Zavisi od ekonomskih rezultata, ukoliko uštedimo novac za to, biće novih povećanja. I to samo iz realnih izvora a ne kredita. Kapitalne investicije su ključne u budžetu i iznose 3,6 odsto a već u sledećoj planiramo 4 odsto. Da budemo efikasni po pitanju investicija i sav novac koji se za to opredeli da se i potroši“, rekao je ministar finansija.
Prema njegovim rečima, iako su predlogom budžeta predviđena nešto manja sredstva za ministarstvo rada, građani to neće osetiti.
„Naprotiv, nikada veća socijalna davanja. Radi se samo o preraspodeli sredstava. Važno je i da ćemo naredne godine manje izdvajati za kamate i kredite i polako se spušta javni dug što nam otvara prostor za investicije i plate“, izjavio je Mali.
Od 1. januara ukidaju se doprinosi za nezaposlenost na teret poslodavca u iznosu od 0,75 odsto.
„Cilj nam je razvojna podrška privredi i smanjenje opterećenja na zarade. Ukida se porez u iznosu od 12 milijardi dinara koji će ići na teret države. Uz predlog budžeta imamo čitav set zakona koji u sebi sadrže ogromne poreske podsticaje. Velika obaveza je kada ste u top pedeset da budete još konkurentniji i za investicije i za izvoz naše robe“, obajasnio je on.
Kada je reč o odbijanju zahteva Prištine za prijem u Interpol Siniša Mali kaže da je to velika pobeda Srbije ali da treba ostati čvrsto na zemlji.
„Moramo da nastavimo da tražimo kompromis koji je osnov za stabilnost u regionu i na taj način smanjimo rizike investicija i obezbedimo dalji ekonomski razvoj“, istakao je ministar finansija.
Povodom carina koje je uvela Priština, Mali je rekao da treba imati u vidu i da je razmena u okviru zemanja članica CEFTA 3,9 milijardi evra od čega Srbija izvozi robu u vrednosti od 3,1.
Sa svakim samnjenjem carina i barijera kao privreda dobijamo jer više izvozimo i za to treba da se borimo, naveo je Siniša Mali.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.