Ministar finansija Srbije Siniša Mali rekao je da Predlog zakona o računovodstvu i Predlog zakona o reviziji, koje je danas usvojila Skupština Srbije treba da doprinesu kvalitetnijem finansijskom izveštavanju i privuku nove investicije, saopštilo je to Ministarstvo.
„Predlog zakona o računovodstvu i Predlog zakona o reviziji imaju za cilj da obezbede kvalitetnije finansijsko izveštavanje u Srbiji, što dalje treba da podstakne domaću privredu i privuče još stranih investicija“, rekao je Mali.
Dodao je da će pravna lica biti u obavezi da usklade svoje poslovanje sa odredbama novog Zakona o računovodstvu u roku od tri godine od dana kada Zakon stupi na snagu.
On je, kako se navodi, rekao da su „nove investicije naš ulog za neuporedivo bolju budućnost, ali i potvrda da sve što radimo, u smislu popravljanja poslovnog ambijenta, daje dobre rezultate“.
Prema rečima Malog, primenjivanje Medjunarodnih standarda finansijskog izveštavanja (MSFI) prilikom sastavljanja redovnih godišnjih izveštaja imaće značajan uticaj na smanjenje troškova pravnih lica u vezi sa finansijskim izveštavanjem, obezbediće lakše poslovanje i transparentnije i pouzdanije izveštaje.
„Izmenama Zakona o računovodstvu prihvaćene su preporuke Manivala (Manival je komitet Saveta Evrope koji okuplja eksperte koji procenjuju uskladjenost država članica sa svim relevantnim medjunarodnim standardima za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma), u smislu zabrane krivično osudjivanim licima i njihovim povezanim licima da budu osnivači i vlasnici pravnih lica i preduzetnici koji se bave pružanjem računovodstvenih usluga“, rekao je Mali.
On je rekao da se razmišljalo o pojednostavljenju poslovanja, te da će novim Zakonom preduzetnici biti u obavezi da računovodstvene isprave izdaju isključivo u elektronskom obliku, a e-Fakture biće obavezne počev od 1. januara 2022. godine.
„Moramo ići u korak sa svetom, Zakon predvidja jednostavnije procedure izdavanja faktura, kao i skraćivanje vremena koje je neophodno za obavljanje ovih poslova. Biće omogućen i brži povraćaj poreza na dodatu vrednost (PDV)“, rekao je Mali.
Jedna od najvažnijih izmena Predloga Zakona o reviziji, prema njegovim rečima, predstavlja to što su javni nadzor nad obavljanjem revizije i kontrole kvaliteta nad radom revizorske struke objedinjeni u okviru jedne institucije, Komisije za hartije od vrednosti.
„Kao zemlja kandidat za članicu Evropske unije nastojimo da naše zakone uskladimo sa njenom regulativom, pa će se postupak revizije odvijati u tri institucije, u Komori ovlašćenih revizora, Odboru za javni nadzor nad obavljanjem revizije i u Ministarstvu finansija“, rekao je Mali.
Govoreći o Zakonu o kontroli državne pomoći, koji je Skupština Srbije danas usvojila, Mali je istakao da njegovo donošenje ima za cilj poboljšanje transparentnosti prilikom dodele državne pomoći, efikasniju kontrolu i otklanjanje nejasnoća koje su uočene u primeni postojećeg propisa.
„Novim Zakonom o kontroli državne pomoći ispunili smo preuzete obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što omogućava da Komisija za kontrolu državne pomoći stekne status pravnog lica, da raspolaže sopstvenim budžetom i da za svoj rad odgovara Skupštini Srbije“, rekao je Mali.
Komisija će sprovoditi analize dodeljene državne pomoći, ali će i sačinjavati godišnji izveštaj i moći će da zabrani dodelu ukoliko oceni da je neuskladjena, ali će moći i da naloži povraćaj već dodeljenih sredstava.
Mali je rekao da je novim zakonom predvidjeno uspostavljanje elektronske baze, odnosno registra državne pomoći i de minimis pomoći (pomoć privrednom subjektu), koji treba da budu uvedeni najkasnije u roku od godinu dana od početka primene zakona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.