Svaka druga žena na selu formalno je nezaposlena, ali obavlja najveći deo neplaćenog kućnog rada u svojim domovima. Opstanak seoskih žena uglavnom zavisi od poljoprivrednih gazdinstava koja najčešće nisu u njihovom vlasništvu, ali zato ova gazdinstva i domaćinstva ne bi opstajala da one nisu njihov stub, rekla je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
Ona je povodom Međunarodnog dana seoskih žena, koji je prvi put ustanovljen 2008. čestitala ženama današnji praznik i podsetila da rad i položaj naših seoskih žena nisu dovoljno vidljivi.
“Više od polovine seoskih žena nema pravo na penziju, a 36 odsto njih se odriče nasleđa u korist muških srodnika, čime postaju dodatno ranjive i zavisne članice domaćinstva i velika većina njih gubi i pravo na socijalnu pomoć”, rekla je Mihajlović.
Dominantni tradicionalni obrasci i običajna praksa posebno su, kako je istakla, izraženi u seoskim sredinama i utiču na već otežan položaj žena u njima, zbog čega je značajno da svi zajedno rade na podizanju svesti, kako bi žene imale informacije o svojim pravima i načinima da ih ostvare.
„Nastavićemo sa podrškom delatnostima i zanimanjima kojima se tradicionalno žene na selu bave kako bi se ojačao njihov ekonomski položaj, a one bile osnažene da ostvare sva svoja prava. S tim u vezi iniciraćemo i donošenje posebnog Akcionog plana za ekonomsko osnaživanje žena iz ruralnih područja“, rekla je Zorana Mihajlović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.