Izveštaj Državne revizorske institucije o poslovanju Srbijagasa u 2011. godini na 240 strana navodi toliko nepravilnosti i takav nedostatak evidencije u tom javnom preduzeću da revizori po završetku posla nisu mogli da daju nikakvo mišljenje o njegovim finansijskim izveštajima, jer jednostavno nisu bili u mogućnosti da pribave dovoljno revizijskih dokaza.

Među brojnim manama u radu, naročito se ističe kontinuirano kršenje i zanemarivanje zakona o javnim nabavkama, tako da se poslovi ili pod izgovorom hitnosti ili rasparčavanjem velikih nabavki na više sličnih malih, dodeljuju firmama u direktnom dogovoru, to jest bez raspisivanja tendera.

Među zanimljivijim nalazima revizora je i taj da je Srbijagas potrošio 40,6 miliona dinara na konsultantske usluge Ces Mekona i Dilojta, a da izveštaji koje su ove kuće trebalo da sastave za taj novac nikada nisu evidentirani.

„Srbijagas je naknadno u postupku revizije dostavilo pomenute izveštaje za koje nismo mogli utvrditi kada su sačinjeni i kada su dostavljeni Srbijagasu. Imajući u vidu navedeno, nije bilo moguće potvrditi da li je navedena usluga zaista izvršena do momenta prijema i plaćanja računa u iznosu od 40.592.000 dinara“, navode revizori. Ces Mekon je konsultantska kuća Zvonka Nikezića, bliskog saradnika bivšeg premijera Mirka Cvetkovića, koji je krajem prošle godine uhapšen zbog sumnji da je organizovao malverzacije sa prodajom regresiranog đubriva, koristeći svoju poziciju u Azotari, firmi u vlasništvu Srbijagasa u kojoj je takođe bio konsultant. Njegov sin, Dušan Nikezić, za Cvetkovićevog mandata je bio državni sekretar u Ministarstvu finansija kojim je upravljao premijer.

U revizorskom izveštaju konstatuje se i da je Srbijagas u 2011. za propagandu potrošio 49,5 miliona dinara, dok je za reprezentaciju otišlo čak 28,2 miliona, a da Srbijagas „u programu poslovanja za 2011. godinu nije utvrdio kriterijume za korišćenje sredstava za propagandu i reprezentuju, što je suprotno Zakonu o javnim preduzećima“. Ovde valja napomenuti da je Srbijagas faktički monopolista u uvozu gasa te se postavlja pitanje zbog čega je takva državna firma potrošila pola miliona evra na reklame i još 280.000 evra na reprezentaciju.

Kod nezakonitosti u vezi javnih nabavki, zanimljiv je primer promene trase za izgradnju gasovoda, zbog promene trase autoputa u Vojvodini. Vrednost nabavke za izmenu trase gasovoda iznosila je 1,5 milijardi dinara, a Srbijagas je umesto da raspiše javnu nabavku, posao tolike vrednosti dogovorio direktno sa kompanijom Por. Objašnjenje Srbijagasa bilo je da je ova nabavka bila hitna, u šta državni revizori nisu poverovali, jer priča o izmeštanju trase gasovoda, odnosno autoputa traje već godinama, tako da u čitavoj stvari nije bilo ničeg toliko hitnog da posao vredan milijardu i po dinara ne bi mogao da se dodeli raspisivanjem tendera na kojem bi pobedio najpovoljniji ponuđač.

Bez sprovođenja javnih nabavki su uzimani i krediti i ugovarano osiguranje, kao i poslovi obezbeđenja.

Revizori zameraju Srbijagasu i na načinu na koji je postupio sa svojim udelom u košarkaškom klubu Vojvodina – Srbijagas. Naime, udeo vredan 20 miliona dinara Srbijagas je bez naknade ustupio košarkaškom klubu Novi Sad, a zatim još i pokrio dugovanja kluba u iznosu od 80 miliona dinara. Firma je zaključila i ugovor o sponzorstvu vredan 120 miliona dinara u naredne četiri godine. Revizori smatraju da ovakvo ponašanje Srbijagasa uopšte nije predstavljalo poslovnu odluku, iz čega proizilazi da su motivi bili drugačije vrste.

Bajatović: Ne pada mi na pamet da se predam bez borbe

Beograd – „Ne pada mi na pamet da se predam bez borbe i da bez borbe podnesem ostavku, jer biće da je veoma teško da na osnovu nekakvih, nije bitno čijih optužbi, tek tako ispadne da sam nekakav kriminalac. To neću da dozvolim“, rekao je juče novinarima u parlamentu Dušan Bajatović , direktor Srbijagasa , dodajući da ga kao svakog drugog činovnika Vlada može zameniti u svakom momentu. On je naveo i da u izveštaju državnog revizora o poslovanju te kompanije ne postoje nikakve kvalifikacije zloupotrebe, niti kriminala, ali je bilo prekršaja i po oceni revizora.

Bajatović je naveo i da će „Srbijagas otkloniti sve nepravilnost“, ali je i dodao da već šest-sedam meseci unazad traje „jedna vrsta medijske pripreme“ da će se, kada je u pitanju Srbijagas i on kao direktor, „tamo naći ne znam kakav kriminal“.

„Tačno je da se za 22,5 milijarde dinara nisu obavljale javne nabavke, ali se uglavnom radi o bankarskim kreditima. Alternativa tome bila je da se ne plati gas i da se ostane bez snabdevanja gasa. Što se tiče svega ostalog, netačno je da su to bile nabavke bez procedure. Gde je problem? Mi smo uglavnom tu postupali po nalogu Vlade Srbije i sprovođena je procedura uglavnom skraćena ili restriktivna“, naveo je Bajatović i dodao da je Državna revizorska institucija uradila odličan posao i da je tačno da u Srbijagasu nije sproveden postupak javnih nabavki u skladu sa zakonom. On je rekao da postupak javnih nabavki nije poštovan do kraja kada su uzimani krediti da bi se platili računi za gas u vrednosti od 12 milijardi evra. M. R. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari