Novo domaće višenamensko oklopno vozilo „miloš“, srpskoj javnosti je u prisustvu premijera Aleksandra Vučića predstavljeno tokom minulog vikenda u fabrici „Borbeni i složeni sistemi“ u Velikoj Plani.
Dok je svetska promocija bila na prošlomesečnom Sajmu naoružanja i vojne opreme u Abu Dabiju, gde je, prema rečima sagovornika Danasa, „privukao solidnu pažnju potencijalnih inostranih kupaca“. To je i razlog što je premijer, koji je posetio i Sajam u Abu Dabiju, u Plani bio rezigniran, jer uprkos tome što za ta vozila možemo da imamo 700 do 800 narudžbina iz inostranstva, ne možemo da proizvedemo ni desetak.
Iako iz njegove izjave nije jasno da li se potencijalni kupci interesuju samo za vozilo „miloš“, ili i za „lazar“ koji je, uz haubicu „nora“, takođe predstavljen na međunarodnoj smotri, većina poznavalaca aktuelnih (ne)prilika u domaćoj vojnoj industriji u načelu se slaže sa konstatacijom da ozbiljnija serijska proizvodnja u Srbiji nije moguća. To bi bio skup poduhvat, tvrde naši sagovornici, jer se najvažnije komponente i oprema za ugradnju u njih kupuju u inostranstvu – motor, menjač, vešanja, reduktor, sistemi veze i druge ključne pozicije za proizvodnju tih vozila, domaće firme više ne mogu da proizvedu. Među uništenim fabrikama su FAP iz Priboja, kruševački „14. oktobar“ (u kojem je početkom 90-ih trebalo da započne proizvodnja po dokumentaciji za izradu jugoslovenskog tenka M 84, koja je iz Slavonskog Broda preneta u Srbiju), Elektronska industrija Niš, beogradski DMB i mnoge druge.
Premijer je u Plani otvorio i problem trećeg oklopnog vozila, jer je Vlada spremna da u novu liniju FAP-a uloži 15 do 20 miliona evra, ali ta fabrika bi morala da garantuje za tu proizvodnju. Reč je, kao što je naš list već pisao, o borbenom vojnom vozilu, čiji je prototip FAP 2026 PS/AV, domaćoj javnosti predstavljen 22. oktobra prošle godine, na vojnoj paradi u Novom Sadu. Vozilo se radi na platformi FAP-a, Zastava je zadužena za sklapanje oklopne kabine, a trstenička Prva petoletka za instaliranje čuvenog švedskog sistema BOFORS, odnosno protivavionskog topa kalibra 40 milimetara, kojim mogu da se gađaju i ciljevi na zemlji. Vozilo ima pogon na šest točkova, pokreće ga „mercedesov“ motor od 250KS i predviđeno je za prve borbene redove. Ali, od FAP-a se ovoga puta traže garancije, jer je prošle godine bilo problema čak i kod sklapanja prototipa. Z. Radovanović
Moćno oruđe
„Miloš“ je moćno oružje i oruđe namenjeno širokom dijapazonu rada policije i oružanih snaga. Može da se koristi za patrolne i izviđačke misije, kao komandno vozilo, za prevoz i podršku jedinica za specijalne operacije, protivgerilsku i protivterorističku borbu, protivoklopnu borbu, kontrolu granica i teritorija. Opremljen je, između ostalog, Zastavinim protivavionskim mitraljezom 12,7 mm, koji ima više verzija, i kojim je bio naoružan i prvi jugoslovenski tenk M84, u čijoj izradi je, krajem 80-ih, u okviru projekta „kapela“, učestvovala kompletna vojna industrija bivše SFRJ. Kontingent od 200 tenkova bio je prodat Kuvajtu, nakon konkursa na kome su učestvovale svetske sile u proizvodnji borbenih oklopnih vozila. Nastavak proizvodnje tog tenka prekinuo je rat i raspad bivše Jugoslavije.
Pitanja bez odgovora
Zašto Srbija može da proizvede svega desetak oklopnih vozila ako postoji tržište za više, nismo uspeli da saznamo u Ministarstvu privrede. Uputili su nas na Ministarstvo odbrane, gde su rekli da je to u nadležnosti Jugoimporta SDPR. U tom preduzeću juče nismo mogli da dobijemo informaciju ni kada ni da li će nam odgovoriti na pitanja. A interesovalo nas je zašto je Srbija razvijala model „miloš“ ako ne može da organizuje masovnu proizvodnju, da li će prototip tog vozila biti ponuđen tržištu ili postoji neka druga opcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.