Unija poslodavaca Srbije pokrenuće inicijativu za izmene člana 112 Zakona o radu Republike Srbije kako bi se ubuduće minimalna cena rada određivala zasebno za privatni, a zasebno za javni sektor, a „u zavisnosti od konkretnih ekonomskih pokazatelja likvidnosti i rasta svakog od ovih sektora“. Na taj način bi se „stvorila zakonska pretpostavka da se politika odvoji od ekonomija“, navodi se u analizi Unije koju je potpisao presednik Nebojša Atanacković.
Argumentujući svoj stav, Unija se poziva na svoju analizu koja obuhvata period od 2005. do juna 2011. godine, a prema kojoj je minimalna zarada u Republici Srbiji povećana višestruko u odnosu na realni rast i povećanje bruto domaćeg proizvoda Republike Srbije.
„Ovakva politika, pored niza od prosečno 44 druga mesečna opterećenja, koja plaćaju privredni subjekti kroz razne lokalne i republične poreze, takse, naknade i druge namete, dovela je do sunovrata sektora malih i srednjih preduzeća i privrede u celini koji je rezultovao gašenjem preko 110 000 privrednih subjekata u poslednje tri godine. Idući stalno u susret nerealnim zahtevima sindikata i zaposlenih u javnom sektoru, Ministarstvo rada i socijalne politike i Vlada Republike Srbije od decembra 2005. godine do danas podigli su minimalnu zaradu u Republici Srbiji za 148,78 odsto, iako je realni rast BDP-a za isti period bio samo 23,9 odsto što znači da je minimalna zarada, koja je osnova za preko 40 odsto zarada isplaćenih u Republici, za 5 godina porasla 6,2 puta više od realnih izvora iz kojih se zarade isplaćuju“, tvrdi Unija poslodavaca.
Podaci govore, navodi Unija poslodavaca, da je minimalna zarada bila za 2,2 puta više uvećana i od ukupnog rasta inflacije u periodu 2005-2010. godina.
„Rezultati ovog istraživanja pokazali su da je podizanje minimalne zarade u Republici u proteklih pet godina bilo isključivo populistički potez koji nije imao uporište u razvoju i rastu realne ekonomije, zbog čega je privatni sektor pretrpeo veliku štetu, jer je na ovaj način bio prinuđen da isplaćuje sredstva koja realno nije mogao da zaradi kroz redovno poslovanje… sa poslednjim povećanjem minimalne cene rada u junu 2011. godine ukupni realni iznos povećanja minimalne zarade u periodu 2005-2010. godina bio je čitavih 123,12 odsto, dok je realni rast privrede bio svega 23,9 odsto“.
Unija poslodavaca tvrdi da je ovakvim povećanjem zarada godinama stvaran veštački balon „jer rast zarada nije bio utemeljen na industrijskom razvoju zemlje i povećanju proizvodnje i izvoza. Zbog svega navedenog privreda u Republici Srbiji je na industrijskom nivou s početka 70-ih godina prošlog veka i nastavkom ove politike preti dugi niz godina ‘betoniranja’ životnog standarda građana na približno istom nivou s minimalnim i usporenim rastom“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.