Proizvođači mleka se žale na smanjenje otkupne cene: "Hoće da isisaju od stočara novac od subvencija" 1Foto: Shutterstock/bibiphoto

Proizvođači mleka u Srbiji sutra će u Ministarstvu poljoprivrede razgovarati sa predstavnicima mlekara o razlozima smanjenja otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda Centralne Srbije, Milija Palamarević.

On je za Betu rekao da su mlekare Jastrebački eko biseri, Kraljevačka mlekara, mlekara Dukat – Vrbila, otkupljivač „Mitić“, kao i mnogo manjih mlekara, već 31. decembra 2024. godine smanjile otkupne cene mleka.

„Čim je isplaćena dopunska stimulacija od 100.000 dinara za junice-prvotelke, te mlekare su smanjile cene kako bi isisale taj novac od stočara koji posluju na ivici egzistencije“, rekao je Palamarević.

Povećanje subvencija za naredni poziv je, prema njegovim rečima, dogovoreno početkom avgusta prošle godine u Ministarstvu poljoprivrede, pa će za krave iznositi 55.000, a za junice-prvotelke 155.000 dinara, a realizaciju tog sporazuma garantuje predsednik države Aleksandar Vučić.

„Ta mera o povećanju subvencija je već dala rezultate i primetno je povećanje broja grla i rast sektora proizvodnje mleka“, rekao je Palamarević.

Istakao je da 30 godina prerađivači efektivno rade na isisavanju novca od primarnih proizvođača i da je i sada njihovo objašnjenje da postoje zalihe mleka.

To, prema rečima Plamarevića, nije tačno, jer proizvođači mleka imaju podatke od radnika u mlekarama koji tvrde da zaliha nema.

„Tražimo od Ministarstva poljoprivrede da hitno uputi inspekciju u mlekare i utvrdi da li postoje zalihe da ne bi mlekare još jednom prevarile i proizvođače i državu i prisvojile novac od subvencija, namenjen za oporavak i razvoj stočarstva“, rekao je Palamarević.

Dodao je da razlozi za pad otkupnih cena sirovog mleka ne postoje i zbog toga što cene finalnih proizvoda za potrošače nisu smanjeneu trgovinama. Otkupna cena sirovog cena u EU je, prema njegovim rečima, viša nego u Srbiji, pa se mlekarama ne isplati uvoz.

Postoje dokazi, kako je rekao, da mlekare falsifikuju finalne proizvode, jer mleku dodaju razne aditive koji nisu animalnog porekla, već biljnog i drugog porekla i čine 40 odsto sadržaja svih gotovih provoda, što zakonom nije dozvoljeno.

Palamarević je rekao da su pre godinu i po dana Udruženje odgajivača goveda Centralne Srbije i Udruženje proizvođača mleka Mačvanskog okruga postavili sebi za cilj da odbrane proizvođače mleka od mlekara, jer su godinama niskim otkupnim cenama uništavale stočarska gazdinatva zbog čega su mnoga sela opustela.

„Mlečno govedarstvo je kraljica poljoprivrede i ne postoji napredna poljoprivreda ukoliko udeo stočarastva u njoj ne bude bar 40 odsto“, rekao je Palamarević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari