Napad Rusije na Ukrajinu odjekuje u energetski bogatom Zalivu, gde se najveći proizvođači nafte i gasa suočavaju s ekonomskim i političkim dilemama oko ublažavanja visokih cena i smanjenja nestašice u Evropi, premosi magazin “Nedelja” Nacionalnog naftnog komiteta Srbije.
Sa cenama nafte iznad 100 dolara po barelu, uz rast rizika od poremećaja u snabdevanju, oči u Evropi su sve više usmerene na Saudijsku Arabiju i Katar, jednog od najvećih izvoznika prirodnog gasa. A kalkulacije u Rijadu i Dohi su mnogo nijansiranije od maksimiziranja finansijske dobiti od rastućih cena, budući da su tržišna ograničenja i savezi, kako sa Zapadom, tako i sa Rusijom jednako bitni.
Katar i Saudijska Arabija „suočavaju se sa realnošću velike potražnje za njihovim glavnim izvoznim robama“, rekla je za AFP Karen Joung, direktorka Programa za ekonomiju i energiju na Bliskoistočnom institutu u Vašingtonu.
Ali ona je rekla da kapacitet za povećanje proizvodnje nafte i transport novih zaliha tečnog prirodnog gasa „nije tako jednostavan“.
„Uslovi za ulaganje ni za jedan od tih izvora nisu dovoljno brzi ili spremni da pretvore te nacije u superheroje u slučaju blokade izvoza ruske nafte i gasa u Evropu ili na globalnom nivou“, dodala je Jang. Ruski gas pokriva oko 40 posto evropskog tržišta, dok 2,3 miliona barela ruske sirove nafte svakodnevno kreće na zapad kroz mrežu cevovoda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.