Ministar trgovine Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas da se ove godine očekuje da rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji bude 3,8 odsto, a u sledeće dve godine između četiri i pet odsto „u skladu sa novim investicionim ciklusom i projektom ‘Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027’ „.
Momirović je na otvaranju 24. Beogradskog ekonomskog foruma rekao da je ekonomska politika Srbije, usmerena na fiskalnu stabilnost, podsticanje investicija i održanje makroekonomske stabilnosti, pokazala konkretne rezultate.
„Uprkos višedimenzionalnoj krizi, Srbija je uspela da sačuva stabilnost svoje ekonomije i poverenje potrošača i investitora, o čemu svedoči kumulativni realni rast BDP-a u periodu od 2020. do 2023. od oko 12 odsto, rekordni prilivi stranih direktnih investicija, nastavak rasta zaposlenosti i zarada u privatnom sektoru, kao i najviši nivo deviznih rezervi do sada“, istakao je ministar.
Srbija je za sedam meseci ove godine, kako je naveo, ostvarila priliv direktnih stranih investicija od 2,8 milijardi evra, dok je tokom 2023. godine privukla rekordnih 4,5 milijardi direktnih stranih investicija.
Ocenio je da inflacija u Srbiji pokazuje jasan trend opadanja od aprila prošle godine i da je u avgustu iznosila 4,3 odsto što smatra da potvrđuje uspešnu koordinaciju monetarne i fiskalne politike.
„Istovremeno, javni dug iznosi oko 50 odsto u odnosu na BDP, što je daleko ispod evropskog proseka“, kazao je Momirović.
Naglasio je da je Srbija prva zemlja Zapadnog Balkana i jedina zemlja kandidat za članstvo u EU koja je dobila investicioni rejting koji, „pored toga što donosi povoljnije uslove finansiranja, omogućava Srbiji veću prisutnost na međunarodnim tržištima kapitala, i što je najvažnije, potvrđuje poverenje naših investitora“.
„Time jačamo kredibilnost naše ekonomije i otvaramo nove mogućnosti za sve kompanije koje posluju u Srbiji, kako domaće tako i strane“, kazao je Momirović.
Dodao je da je među prioritetima Vlade Srbije dalja podrška malim i srednjim preduzećima koja čine više od polovine bruto dodate vrednosti i zapošljavaju dve trećine radnika u Srbiji.
„Kroz promovisanje preduzetništva i inovacija stvaramo ekonomski model koji je otporan i sposoban da izdrži globalne pritiske“, rekao je Momirović.
Naglasio je i da Srbija „nije upala u zamku protekcionizma, već je nastavila da širi svoje tržište i povećava broj zemalja s kojima su sklopljeni sporazumi o slobodnoj trgovini“ i istakao da „verujemo da su fleksibilnost, otvorenost i diversifikacija ključni za otpornost ekonomije danas“.
Momirović je rekao da se kroz mnogobrojne trgovinske sporazume jača konkurentnost srpskih kompanija i ulagačima obezbeđuje pristup ključnim tržištima, novim izvoznim potencijalima i globalnim lancima snabdevanja.
Kao primer je naveo što je prošle godine izvoz iz Srbije bio 227,7 odsto veći nego 2012. godine što smatra da dokazuje da slobodna trgovina, uprkos skepticizmu i strahovima, donosi višestruke koristi i dugoročne pozitivne rezultate za domaću ekonomiju.
„Srbija sada ima mrežu trgovinskih sporazuma koja omogućava slobodan pristup tržištima sa više od 2,7 milijardi ljudi, uključujući EU, Kinu, CEFTA, Evroazijsku ekonomsku uniju, Tursku, EFTA, Veliku Britaniju, Egipat i UAE“, kazao je ministar.
Momirović je rekao da investitori više ne gledaju Srbiju samo kao tržište od sedam miliona stanovnika, već kao na stratešku tačku za pristup ogromnim tržištima širom sveta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.