Musabegović: Na vest o sukobu u Ukrajini berze reagovale velikim padom 1Foto: EPA-EFE/ JEREMY PIPER (Ilustracija)

Profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović izjavio je danas da su na vest o sukobu u Ukrajini berze reagovale velikim padom za dnevne oscijalacije.

„Tokom dana taj pad se već, pri kraju rada berzi, izravnao sa nulom, a petak je bio značajno pozitivan. To govori da su procene onih koji su investitori i oni koji su učesnici na berzi bile da sukob u Ukrajini neće dugo trajati, da će se relativno brzo rešiti“, rekao je Musabegović za RTS.

Prema njegovim rečima, ponedeljak je kao početak radne nedelje doneo, posle niza vesti da se sukobi nastavljaju, „novu nervozu na berzama, te da se pred otvaranjima vidi da je većina njih u minusu“.

„Nafta ponovo prelazi cenu od 100, 103 dolara, zlato ponovo počinje da raste. To je uvek kada se berza potrese, poljulja. Ne postoji ništa plašljivije od kapitala, on odmah beži i to u nekoliko grupa vrednosti ili aktive, aseca: to je pre svega zlato, državne obveznice velikih zemalja. Vidimo da se ponovo taj trend od četvrtka pojavljuje i danas“, objasnio je Musabegović.

On je istakao da rublja pada, ali da i dolar, takođe, slabi u odnosu na ostale valute.

Govoreći o sistemu SWIFT, Musabegović je naveo da je to telekomunikaciona kompanija, a ne platna kompanija, kao i da je reč o zatvorenom krugu poruka koje idu između banaka.

„Kada vas isključe iz tog sistema, postajete slepi. Ne možete da raspolažete parama koje se nalaze na računima i vaši klijenti, jer banka je samo posrednik. Svi klijenti ruskih banka će imati problem u plaćanju. To je jako ozbiljno“, objasnio je profesor.

On je dodao da je glavni cilj ekonomskih sankcija, koje su sada jedinstvene, da probude nezadovoljstvo lokalnog stanovništva.

Musabegović je dodao da sve govori da će doći do još veće inflacije, te da je važno kako će se koja centralna banka boriti.

„Vidimo da centralna banka Rusije pokušava da odbrani rublju. Svaka odbrana do sada, u ekonomskoj istoriji, nacionalne valute kroz centralne banke nije bila uspešna na dugi rok“, ukazao je Musabegović.

Prema njegovim rečima, globalne posledice Srbija neće moći da izbegne.

„Može da se priprema za eventualne teže trenutke, ali verujem da država ima procene šta treba uraditi da bi se kontrolisalo koliko je moguće“, smatra Musabegović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari