U izveštaju i zapisniku o izvršenom tehničkom pregledu železničke stanice u Novom Sadu iz aprila 2024. donet je zaključak kojim je staničnoj zgradi odobren probni rad u trajanju od najviše godinu dana. U tom dokumentu navodi se da su, osim članova Komisije za tehnički pregled, prisutni bili i predstavnici izvođača radova, kao i nadzornog organa.
Međutim, u kompaniji Ežis kažu za Forbes Srbija da njihovi zaposleni nisu prisustvovali pregledu. Kao i da su tek nakon nesreće saznali za postojanje ovog dokumenta. Slično su nam rekli i u kompaniji koja predvodi konzorcijum za nadzor – Project Biro Utiber.
Ukazuju i da nisu ni mogli da prisustvuju jer Zakon o planiranju i izgradnji propisuje da u vršenju tehničkog pregleda, između ostalih, ne mogu da učestvuju lica zaposlena u preduzeću koje je bilo izvođač radova, kao i lica koja su vršila stručni nadzor.
Kako su se onda njihova imena našla u zapisniku, od preduzeća Trioprojekt, koje je predvodilo konzorcijum za tehnički pregled i komisiju koja je tim povodom formirana, nismo juče dobili objašnjenje.
Odgovor Ežisa
Na pitanja upućena kompaniji Ežis da li su njihovi zaposleni učestvovali u tehničkom pregledu, kako stoji u zapisniku, i da li su upoznati sa izveštajem o tehničkom pregledu dobili smo sledeći odgovor:
„Kompanija Egis pre rušenja dela zgrade železničke stanice u Novom Sadu nije bila obaveštena o postojanju dokumenta Izveštaj o izvršenom tehničkom pregledu. U posed ovog dokumenta smo došli tek nakon pokretanja istrage, tačnije ovaj izveštaj je kompaniji Egis dostavljen tek 18. novembra 2024. godine“, stoji u odgovoru.
Sledi i dodatno objašnjenje:
„Svi zaposleni kompanije Egis su tokom ispitivanja, na pitanja o ovom dokumentu, u svojim izjavama negirali prisustvo tokom ovog pregleda. Pored toga što zaposleni kompanije Egis nisu bili prisutni tokom ovog pregleda, primetili smo i da u samom dokumentu postoji određeni broj grešaka, npr. pozivanje na pogrešan ugovor, na pogrešnu prijavu radova itd“, dodaju iz Ežisa.
Odgovor Utibera
U kompaniji Project Biro Utiber za naš portal kažu da su bili formalni nosilac posla stručnog nadzora nad izvođenjem radova na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Novi Sad-Subotica-državna granica, u okviru koga je rađena i rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu. Oni podsećaju da su nosilac konzorcijuma šest firmi, ali da su imali ugovor sa jasno podeljenim pravima i obavezama, kako je to uobičajeno kod ovakve vrste ugovora.
U Izveštaju o izvršenom tehničkom pregledu pod stavkom nadzor se navodi Project Biro Utiber, a zaposleni iz Ežisa. Ovu razliku objašnjavaju time da je njihova formalna obaveza kao nosioca posla bila da sačinjavaju objedinjeno rešenje o imenovanju, u kome su navedena lica zaposlena u privrednim društvima, članicama konzorcijuma, a prema odgovornostima podeljenim konzorcionim ugovorom.
Povodom samog izveštaja o izvršenom tehničkom pregledu, u kompaniji Project Biro Utiber ukazuju na član 156 Zakona o planiranju i izgradnji koji ne dozvoljava učešće u tehničkom pregledu licima koja su vršila stručni nadzor.
„Po našim saznanjima, osoblje nadzora nije bilo prisutno tokom vršenja tehničkog pregleda niti je imalo zakonski osnov za to“, kažu za Forbes Srbija u kompaniji Project Biro Utiber.
Da li su prisustvovali?
Odmah po prijemu odgovora kompanije Ežis, obratili smo se kompaniji Trioprojekt.
Pitali smo ih da li su predstavnici stručnog nadzora i izvođača zaista prisustvovali tehničkom pregledu železničke stanice, kao što se navodi u zapisniku iz aprila 2024.
Želeli smo da saznamo i ako su prisustvovali, na čiju inicijativu su bili prisutni i zašto im Trioprojekt nije uskratio prisustvo ako to predstavlja kršenje zakona.
Odgovore nismo dobili do objavljivanja teksta.
Kako smo pre dva dana objavili, u ovom dokumentu se navodi da se, nakon sprovedenog tehničkog pregleda, železničkoj stanici odobrava probni rad u trajanju od najviše godinu dana. Probni rad služi za proveru funkcionisanja svih ugrađenih sistema i izvedenih radova i predstavlja jedan od koraka ka dobijanju upotrebne dozvole.
Saučešće porodicama
„Ono što smo pre svega želeli da iskažemo jesu najdublji izrazi saučešća porodicama stradalih u tragičnoj nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Sve nas, kao i sve građane Srbije ova tragedija je duboko pogodila, donela neizmernu tugu, ali i nadanje da se ovakve tragedije nikada više neće ponoviti u našoj zemlji“, navode u kompaniji Project Biro Utiber.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.