Najskuplji stanovi na Savskom vencu, najjeftiniji u Tutinu 1Foto: FoNet/ Ministartsvo odbrane

Prosečna cena stanova novogradnje u Republici Srbiji u 2020. godini iznosila je 166.433 dinara, što predstavlja povećanje u odnosu na 2019. godinu od 1,8 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.

Prema njihovim podacima, najniža prosečna cena stanova obračunata je u Tutinu i iznosi 53.234 dinara po metru kvadratnom, a najviša u beogradskoj opštini Savski venac, gde iznosi 397.863 dinara.

Posmatrano prema opštinama, najviše cene novoizgrađenih stanova zabeležene su u beogradskim opštinama, gde je prosečna cena u gradskim naseljima iznosila 232.307 dinara, u čemu prednjači Savski venac, ali i Novi Beograd sa cenom od 273.895 dinara i Vračar gde je cena 255.510 dinara.

Pored beogradskih opština, po visokim cenama izdvojili su se i turistički centri Čajetina i Vrnjačka Banja, zatim gradovi Novi Sad, Užice i Kragujevac, kao i tri niške opštine – Medijana, Crveni krst i Palilula.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku površina prodatih novoizgrađenih stanova u 2020. godini u proseku je iznosila 54 metra kvadratna.

U januaru ove godine izdato 1.480 građevinskih dozvola

U januaru ove godine izdato je 1.480 građevinskih dozvola, što je 14,8 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, a od ukupnog broja dozvola 72,3 odsto izdato je za stambene zgrade, saopštio je RZS.

U januaru je prijavljena izgradnja 1.694 stana, s prosečnom površinom od 76 kvadratnih metara, naveli su u Zavodu.

Od ukupnog broja stanova u novim stambenim zgradama, 13,1 odsto biće građeno u zgradama s jednim stanom, s prosečnom površinom od 143,5 kvadratnih metara, a 83,7 odsto stanova biće građeno u zgradama s tri stana i više stanova, i njihova prosečna površina biće znatno manja i iznosiće 64,5 kvadratnih metara.

Prema podacima Zavoda, najveća građevinska aktivnost očekuje se u Rasinskoj oblasti, sa 28,1 odsto od predviđene vrednosti novogradnje, zatim slede Sremska i Šumadijska oblast , Beogradska oblast (6,6 odsto vrednosti novogradnje) i Južnobačka oblast, dok se učešća ostalih oblasti kreću do 4,6 odsto.

Od ukupnog broja izdatih dozvola za gradnju, 27,7 odsto odnosi se na nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosi na cevovode, komunikacione i električne vodove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari