Najuspešniji NIS, najveći gubitaš Železara 1

Najveći profit u 2016. godini ostvarila je Naftna industrija Srbije, najveća kompanija i po visini poslovnih prihoda, visini poslovne imovine, kapitala i broju zaposlenih bila je Elektroprivreda Srbije, a najbolji rejting imao je Bambi iz Požarevca.

Najveće akumulirane gubitke imao je Srbijagas, rečeno je u Agenciji za privredne registre prilikom predstavljanja publikacije “100 naj… privrednih društava u Srbiji u 2016. godini”.

Tom prilikom je Dragan Stevanović, državni sekretar u Ministarstvu privrede istakao da su republička javna preduzeća za prvih šest meseci ove godine, prema njihovim kvartalnim izveštajima, ostvarili neto dobit od 16,3 milijarde dinara iako je planirano 13 milijardi dinara.

“Od 1. januara do 30. juna na osnovu kvartalnih izveštaja koja javna preduzeća šalju nama kod 23 od 34 javna preduzeća dobit je veća od planirane. Srbijagas je ostvario dobit od 7,8 milijardi, Jugoimport SDPR 3,2 milijarde, EMS 2,2 milijarde i Pošte 1,4 milijarde dinara”, rekao je Stevanović dodajući da je u toku studija sa Svetskom bankom nakon koje će biti određene smernice za korporativno upravljanje javnim preduzećima.

“U planu je program sertifikacije svih lica koja će učestvovati u upravljanju javnim preduzećima”, najavio je Stevanović.

Sto naj kompanija u Srbiji je ostvarilo jednu trećinu ukupnog profita cele privrede, angažovalo je polovinu ukupnih kapaciteta, odnosno poslovne imovine i kapitala, ali i najgubitaši su zabeležili više od polovine ukupnih gubitaka privrede.

Prema rečima registratora Ružice Stamenković 100 najuspešnijih kompanija u 2016. je zapošljavalo 15 odsto radnika, 100 najvećih je zapošljavalo 17 odsto, a 100 najvećih gubitaša osam odsto radnika.

“Zanimljivo je da je prvih pet na svim naj listama smanjilo broj zaposlenih u 2016. godini. Najviše zaposlenih je imao EPS 27.627, zatim Pošte 14.944 i Železnice infrastruktura 9.637 ljudi. Preko 8.000 zaposlenih su imali još Telekom Srbija, Merkator S i Delez”, kazala je Stamenković.

Najveći profit od 16,1 milijardu dunara prošle godine ostvario je NIS uprkos smanjenju poslovnih prihoda za 11 odsto. Prema rečima Stamneković iz bilansa se vidi da je ova kompanija u prošloj godini smanjila troškove i broj zaposlenih za 101. Iza NIS-a na listi najprofitabilnijih su Telekom Srbija (15,1 milijarda dinara), Telenor (8,9 milijardi dinara), EPS sa 8,8 milijardi dinara i JKP Beogradske elektrane sa osam milijardi dinara.

I prošle godine najveća kompanija u Srbiji bila je EPS sa prihodima od 222 milijarde dinara, ispred NIS-a, Fijata, Merkator S i Telekom Srbija. Međutim, EPS je ujedno i drugi po istorijskim gubicima od 122 milijarde dinara.

“Poslovni prihodi EPS-a su u 2016. povećani za 48,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je neto dobit smanjena za 20 odsto. Što se tiče solventnosti kompanija je stabilna i 70 odsto poslovne imovine se finansira iz sopstvenog kapitala. Međutim EPS ima problem sa kratkoročnom likvidnošću, jer naplaćuje potraživanja u roku od 79 dana, a plaća svoje obaveze u roku od 128 dana, što znači da ga dobavljači kreditiraju”, objašnjava Stamenković.

Gubitaše u prošloj godini predvodila je Železara Smederevo koj16, 2 milijarde dinara. Ova kompanija je u stvari ono što je preostalo od Železare a što nije prebačeno u kineski Hestil. Prema rečima Stevanovića ostalo je da ovo preduzeće reguliše još neke preostale obaveze i verovatno ga čeka stečaj.

Na listi najvećih gubitaša prošle godine našli su se Putevi Srbije, druga kompanija u Srbiji po vrednosti imovine, sa 13 milijardi dinara gubitka, zatim Azotara, Petrohemija i Merkur intrenational. Ukupno je sto najvećih gubitaša ostvarilo gubitak od 1,9 milijardi dinara.

Zanimljiva je situacija u trgovini na malo gde dobavljači u dobroj meri kreditiraju trgovce, a rokovi plaćanja su dvostruko veći od zakonom dozvoljenih 45 dana.

Na primer, Merkator S naplaćuje robu sa 28 dana, a plaća svoje dobavljače za 106 dana u proseku u 2016. godini. Rok plaćanja Deleza je 117 dana, a najgori je C market koji je isključivo maloprodaja i naplaćuje robu odmah, a svoje dobavljače plaća nakon 147 dana.

Finansijske ponude za Galeniku sledeće nedelje

Stevanović je istakao da je juče istekao rok za dopunu dokumentacije jednog od ponuđača za Galeniku i da se očekuje da u toku sledeće nedelje bude otvaranje finansijskih ponuda. On je poručio i da će vlada učiniti sve da zaštiti srpski deo privrede koji ima poslovne veze sa Agrokorom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari