Koje su najveće, a koje najprofitabilnije kompanije u srpskoj privredi? 1Foto: EPS/ Danilo Mijatović

Sto kompanija sa najvećim poslovnim prihodima generisalo je skoro 30 odsto ukupnih prihoda srpske privrede prošle godine, pokazuje izveštaj Agencije za privredne registre „Sto naj… privrednih društava u 2023 godini“.

Poslovni prihodi ove grupe preduzeća prošle godine iznosila je 5.308 milijardi dinara ili oko 45 milijardi evra, što je za 3,6 odsto više nego prethodne 2022. godine.

Od njih 100, 90 kompanija je prošle godine imalo profit. Ukupan profit sto najvećih kompanija prošle godine po prihodima iznosio je 431 milijardu dinara ili 3,7 milijardi evra. To je rast od 27,6 odsto u odnosu na 2022. Ostalih 10 je izgubilo 47 milijardi dinara ili oko 400 miliona evra.

Ova grupa kompanija u ukupnim performansama privrede je učestvovala sa 26,6 odsto.

Kompanija sa najvećim prihodima i najvećim profitom prošle godine bila je Elektroprivreda Srbije. To je istovremeno i kompanija sa najvećim kumuliranim gubitkom.

EPS je prošle godine ostvario poslovne prihode od 4,25 milijardi evra i neto dobit od čak 960 miliona evra. Kumulirani gubitak u bilansu stanja iznosio je na kraju prošle godine 2,6 milijardi evra.

EPS je preduzeće koje je napravio i najveći skok, sa gubitka od 620 miliona evra u 2022. došao je do dobiti od skoro milijardu u 2023.

Koje su najveće, a koje najprofitabilnije kompanije u srpskoj privredi? 2
APR

Listom najvećih kompanija u Srbiji dominiraju energetske kompanije. Iza PES-apo veličini prihoda prošle godine bio je NIS sa 3,3 milijarde evra poslovnih prihoda, a iza njega Srbijagas sa oko 1,5 milijardu evra prihoda.

Na četvrtom mestu bio je belgijski trgovački lanac Delez sa 1,3 milijardi evr poslovnih prihoda i Ziđin majning sa 1,1 milijardu evra.

Po visini neto dobiti prošle godine iza EPS-a, na drugom mestu bio je Ziđin majning, kineska rudarska kompanija koja kopa bakar u rudniku Čukaru Peki sa dobiti od 700 miliona evra.
Na trećem mestu bio je NIS sa 357 miliona evra dobiti, koja je za 55 odsot manja nego prethodne, 2022. godine. Na četvrtom mestu je Telekom Srbija sa 290 miliona evra.

Na petom mestu po visini profita prošle godine bila je druga Ziđinova kompanija, Ziđin koper koji upravlja nekadašnjim RTB Bor. Oni su ostvarili dobit veću od 160 miliona evra.

Sto najprofitabilnijih kompanija je prošle godine ostvarilo čak 44,4 odsto ukupnog profita cele srpske privrede.

Najveći skok dobiti u 2023. u odnosu na 2022. godinu ostvarila je kinske fabrika Mint u Loznici. Sa 74 miliona 2022. godine dobit je skočila 20 puta, na 1,5 milijardu dinara prošle godine.

S druge strane, najveći pad dobiti u 2023. u odnosu na 2022. godini imala je fabrika mineralnog đubriva Eliksir Zorka iz Šapca čiji je profit prošle godine bio svega četvrtina onog iz 2022.

Na ovoj listi nalazi se i eliksirova fabrika u Prahovu, a tu su i Elektromree Srbije, i građevinska kompanija Behtel Enka UK.

Ako gledamo profitabilnost kompanija po privrednom sektoru, na listi 100 naj, najviše ih dolazi iz prerađvačke industrije-37.

Među njima je najveću dobit 64 miliona evra, ostvarila fabrika za proizvodnju hrane za kućne ljubimce, Farmina pet iz Inđije. Ona je bila na 11. mestu po visini profita.
Odmah iza su duvanska industrija Filip Moris i Koka kola na 12. i 13. mestu i fabrika autoguma Tigar tajrs iz Pirota na 15. mestu.

Zanimljiv je pogled na listu najprofitabilnijih građevinskih preduzeća u prošloj godini, pošto su najprofitabinije građevinske kompanije u inostranom vlasništvu.

Prvi je preduzeće Beograd na vodi, u većinskom vlasništvu kompanije iz UAE i manjinskom Srbije, sa 44 miliona evra profita.
Druga je bila Čajna rejlvej int, ogranak Beograd sa skoro 40 miliona evra. Iza je takođe kineska kompanija Jinšan konstrakšn, koja radi građevinske radove za rudnik bakra u Borum sa profitom od 29 miliona evra.

Na četvrtom mestu je Behtel Enka, firma koja gradi Moravski koridor sa profitom od 28 miliona evra, a top pet zaključuje još jedna kineska firma Čajna frst hajvej endženiring sa sličnim profitom.

U sektoru energetike, iza EPS-a po visini dobiti, prošle godine se našla rumunska firma SCM pauer koja trguje strujom i koja je zaradila 104 miliona evra.
Na tećem mestu bio je Srbijagas sa 103 miliona, a četvrti EMS sa 25 miliona evra.

U sektoru trgovina na malo, najveća kompanija prošle godine po visini poslovnih prihoda prošle godine bila je Delez, inače četvrti u celoj ekonomiji. Delez je napravio 66 miliona evra profita sa 1,3 milijarde evra prihoda.
Drugi po visini prihoda bio je Lidl sa 882 miliona evra prihoda i 15 miliona evra profita. Treći po prometu bio je Merkator S sa 870 miliona evra i sa dobiti od 14 miliona evra.

Na četvrtom mestu među maloprodavcima je naftna kompanija MOL sa prometom od 580 miliona evra i 12,7 miliona evra dobiti. Peti maloprodavac po veličini bila je još jedna naftna kompanija Lukoil sa prometom od skoro 400 miliona evra i profitom od osam milion evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari