Prinosi pšenice u Srbiji u ovoj godini su znatno bolji nego prošle i zbog toga će njen izvoz biti u najveći u poslednjih trideset godina, kažu za Danas eksperti za poljoprivredu.


Naime, prinosi su daleko veći nego što se to očekivalo i iznose od 4,5 do pet tona po hektaru. Najveći deo roda je već požnjeven a očekuje se da se ostatak „skine“ do subote, dok je za sutra najavljen početak otkupa za robne rezerve. Država je najavila da će za kilogram plaćati 20 dinara.

– Podaci koje posedujemo jasno pokazuju da je proizvodnja pšenice znatno povećana pa se prognozira da će ovogodišnji rod biti između 2,5 do tri miliona tona. To će se svakako odraziti na izvoz i možemo već u ovom trenutku da kažemo da će količina od 700.000 tona koja je izvezena prošle godine biti premašena. Ako se zna da potrebe Srbije za pšenicom ne prelaze 1,5 miliona tona, lako se može uočiti da ćemo stranom tržištu moći ponuditi najmanje milion tona pšenice. Kao što je poznato iz Srbije se pšenica najviše izvozi u zemlje CEFTA regiona – kaže za Danas Žarko Galetin, direktor Produktne berze Novi Sad.

Naš sagovornik ističe da cena pšenice na tržištu ipak neće dostići nivo od prošle godine, odnosno biće u određenoj meri niža.

– S obzirom da je ponuda pšenice u ovoj godini znatno viša nego što je bio slučaj u 2012. godini i da su njene cene na svetskom tržištu pale ne može se očekivati da će otkupne cene biti identične onima od prošle godine. Otkupne cene na tržištu se s obzirom na to kreću na nivou od 16,5 dinara po kilogramu bez PDV. Država će od sutra početi sa otkupom pšenice za svoje potrebe a reč je o količini od 59.500 tona pšenice po ceni od 18,5 dinara po kilogramu plud PDV – ističe Galetin.

Direktor „Žitovojvodine“ Sima Matić takođe naglašava da u mlinove sa terena pristižu veoma visoki prinosi pšenice.

– Ovogodišnji rod ako se posmatra tehnološki kvalitet je na nešto nižem nivou ali to nije ni malo alarmantno, niti može stvoriti bilo kakve probleme. S obzirom da je zbog klimatskih uslova ovogodišnja setva počela ranije, prinosi su daleko veći nego što se to očekivalo. Naravno to je omogućilo i značajno veći izvoz pšenice. Ne pamti se kada je već u julu za potrebe izvoza „otišlo“ 400.000 tona. To je grubo govoreći za oko 30 odsto više nego prošle godine. S obzirom da je žetva kod nas počela ranije u jednom periodu od dve do tri nedelje samo smo mi imali pšenicu za potrebe tržišta u regionu. Sada se ta situacija promenila jer se žetva sprovodi i u drugim zemljama – naglašava naš sagovornik.

On takođe ističe da cena pšenice na tržištu ne može da nadmaši cifru od 16 dinara po kilogramu. Prema njegovim rečima dva su osnovna razloga za to. Prvi je taj da su prinosi a samim tim i ponuda pšenice veći za 70 odsto. Drugi razlog koji snižava cenu je taj što se država „nije umešala u igru na vreme kao korektivni faktor“ odnosno što u pravom trenutku nije otkupila veće količine pšenice što bi moglo da poveća njenu cenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari