Bura oko najveće srpske građevinske kompanije Energoprojekta se ne smiruje, a deluje da se borba oko prevlasti zaoštrava kako se približava redovna sednica skupštine akcionara 8. juna.
Preduzeće Napred razvoj u vlasništvu Dobrosava Bojovića predložilo je dodatnu tačku dnevnog reda, a to je smena predsednika Skupštine akcionara zbog „zloupotrebe funkcije i prekoračenja ovlaštenja“, kao i smenu celog Nadzornog odbora kompanije između ostalog i zato što nije stručno obavljao „nadzor nad radom generalnog direktora i izvršnih direktora društva“. Napred razvoj je drugi po veličini akcionar posle države sa 24,05 odsto, dakle na samo korak od 25 odsto posle čega mora da objavi poziv za preuzimanje akcija ostalih akcionara.
Aktuelni okršaj između trenutnog menadžmenta traje od februara ove godine kada je naprasno u samo dva dana prodato 5,81 odsto akcija Energoprojekta koji su bili u vlasništvu Dunav osiguranja i Ist kapitala, što je ekvivalentno godišnjem prometu akcija ove kompanije u 2016. Uprava Energoprojekta tvrdi da Bojović sada pokušava da neprijateljski preuzme kompaniju i da je ovime tajno, preko povezanih lica, već stekao više od 25 odsto udela u kompaniji, što na njihov zahtev istražuje Komisija za hartije od vrednosti.
Bojović je povodom ovih optužbi za Danas ranije izjavio da akcije nisu kupovala njegova preduzeća. Energoprojekt je tada otkupio 0,89 odsto sopstvenih akcija u pokušaju da se odupre eventualnom preuzimanju, a direktor Vladimir Milovanović je pozvao zaposlene da kupuju akcije preduzeća.
Juče je na scenu stupila i treća strana, grupa malih akcionara koja je poslala dopis Komisiji za HoV sa zahtevom da naloži izradu elaborata o proceni fer vrednosti zavisnih preduzeća Energoprojekt entela, Energoprojekt opreme i Energoprojekt industrije i ostalih društava čiji je kontrolni akcionar Energoprojekt holding.
Kako navode, „u pitanju je u potpunosti isceniran sukob i upravo rukovodstva Energoprojekt holdinga i zavisnih društava, koji pre svega svojim nečinjenjem da zaštite najbolje interese akcionara grupe Energoprojekt, zajednički deluju sa „neprijateljski“ raspoloženim akcionarom Napred razvoj sa ciljem da se tom investitoru i licima koja sa njim zajednički deluju, omogući da Energoprojekt holding preuzme po ceni koja je, po našoj proceni, oko tri puta manja od fer vrednosti akcija ovog društva“. Mali deoničari smatraju da akcije najvrednijih zavisnih preduzeća Energoprojekta nisu likvidne tako da ne prikazuju fer vrednost kompanija.
Suština sukoba – plac kod Beogradske arene
Upućeni tvrde da iza cele priče oko preuzimanja Energoprojekta od strane Napreda stoji verovatno najatraktivnije neizgrađeno građevinsko zemljište u Beogradu, u Bloku 26 preko puta Arene na kom se prema planu detaljne regulacije mogu izgraditi objekti od bruto 380.000 kvadratnih metara. Vlasnici ovog placa su Energoprojekt i Napred. U priču je 2006. godine uvedena firma Triniti kapital u vlasništvu švajcarske firme Jopag. Tadašnje rukovodstvo Energoprojekta, koje su činili i ljudi koje je Napred sada predložio za nove članove Nadzornog odbora tog preduzeća, prodalo je, kako tvrde upućeni, pravo korišćenja za 6,5 miliona evra. Poređenja radi, 2008. godine postojale su spekulacije da bi u saradnji sa Energoprojektom izraelska kompanija CEE trebalo da gradi četiri kule od po 120 metara u šta bi uložili 400 miliona evra. U medijima su se čak pominjali profiti od izgradnje na celoj parceli od milijardu evra.
Energorpojekt holding je ove godine pokrenuo postupak pred Privrednim sudom o utvrđivanju ništavosti ugovora između konzorcijuma Energoprojekt i Napred i kompanije Triniti kapital. Inače u medijima se spekuliše da iza ove kompanije, odnosno njenog vlasnika Jopag AG stoji upravo Bojović, vlasnik Napreda, a pominje se da je ova kompanija učestvovala i u kupovini akcija Energoprojekt holdinga u februaru ove godine koji sada istražuje Komisija za hartije od vrednosti, upravo na zahtev Energoprojekta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.