Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je danas da zadrži referentnu kamatnu stopu na nivou od 6,5 odsto.
Takođe, su zadržane i kamatne stope na depozitne olakšice (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
U obrazloženju NBS navodi se da je na odluku da na poveća kamatnu stopu uticalo globalno popuštanje inflatornih pritisaka, kao i opadajuća putanja domaće inflacije.
Ukupna inflacija u okruženju se smanjuje, posebno u evrozoni koja je naš najvaniji trgovinski partner, ali NBS upozorava na skorašnji rast cena energenata i povišene troškove zarada, zbog čega centralne banke moraju biti na oprezu.
U Srbiji je međugodišnja inflacija u avgustu iznosila 11,5 odsto, a njeno usporavanje je rezultat usporavanja rasta cena hrane i cena u okviru bazne inflacije (kada se isključe cene hrane, energije, alkohola i cigareta) koja je iznosila 9,1 odsto.
Narodna banka ističe da bi do kraja godine godišnja inflacija trebalo da se smanjuje za oko jedan procentni poen svakog meseca, da bi u decembru pala na oko osam odsto.
Na pad inflacije, osim pada spoljne inflacije, kako navodi NBS, uticaće i izlazak iz obračunske osnovice poskupljenja energije i hrane iz druge polovine prošle godine, kao i efekti monetarnog zatezanja.
Što se tiče privrednog rasta, NBS ukazuje da je dinamika povoljnija od one koju su očekivali u avgustu, kada su prognozirali da će biti „od dva do tri odsto, ali najverovatnije bliže donjoj granici“.
Na bolje rezultate od očekivanih utiče prerađivačka industrija, kao i bolji prinosi poljoprivrede od očekivanih, pa će poljoprivredna sezona biti bolja od prosečne.
NBS očekuje i doprinos građevinarstva i uslužnih delatnosti, ali i da će domaća tražnja rasti psorije od BDP-a, zbog čega neće doprinosti inflaciji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.