Bivši guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić nastoji da na neistinit i tendenciozan način prikaže svoj rad i stanje ekonomije u Srbiji u vreme dok je bio guverner, kao i sadašnje stanje srpske ekonomije i rad nosilaca ekonomske vlasti u Srbiji, ocenila je danas NBS.
Centralna banka Srbije je reagovala na intervuju Šoškića NIN-u u kojem je rekao da se jakim kursom dinara stvaraju potpuno neutemeljene iluzije o napretku u Srbiji, visokim platama i bruto domaćem proizvodu (BDP), dok na inflaciju, koja je za najsiromašnije građane mnogo veća od zvanične jer je najviše poskupela hrana, utiču i linearna davanja novca građanima.
U saopštenju NBS se ističe da je prosečna godišnja inflacija u 2021. od četiri odsto „evidentno manja od prosečne inflacije od 6,5 odsto u 2010. i 7,8 odsto u 2012.“, iako se te godine ne mogu porediti jer je prošla godina bila „godina nezapamćenog globalnog šoka“.
NBS je istakla da politika deviznog kursa koju vodi „značajno doprinosi ostvarivanju osnovnih ciljeva centralne banke (monetarna i finansijska stabilnost), a ne iluzijama o bilo čemu“.
Pokušaj manipulacije Šoškića je, kako je navedeno u saopštenju NBS, i njegova izjava o mnogo višoj inflaciji za najsiromašnije slojeve.
„Vodeći računa o svojim građanima, Vlada Srbije donela je mere privremenog ograničavanja cena osnovnih životnih namirnica i električne energije za privredu, a i linearna davanja novca našim građanima su takođe značajna podrška u pandemijom izazvanim privremenim kretanjima“, podsetila je NBS.
Povodom izjave Šoškića da se kroz „jak“ dinar povećava iznos plata i BDP izražen u evrima, NBS je istakla da prethodnih pet godina nije bila neto prodavac već neto kupac deviza i da svojim intervencijama nije sprečavala slabljenje dinara već njegovo prekomerno jačanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.