"NBS zbog dva miliona evra ugasila osiguranje vredno 20 miliona" 1

„Takovo osiguranje nije imalo potpuno pokrivene tehničke rezerve, ali je bilo na nivou proseka celog sektora, a samo njima je oduzeta dozvola za rad“…

… tvrdi Nebojša Divljan, direktor i vlasnik Blumark investmentsa, firme koja je savetovala Takovo osiguranje prilikom pregovora o preuzimanju sa nemačkim osiguravajućim društvom Ergo u trenutku oduzimanja dozvole 2014. godine.

„Tačno je da je Takovo nekoliko godina imalo problem sa pokrivanjem tehničkih rezervi. Pokriće se kretalo od 88 do 94 odsto. Bilo je logično da mu NBS izda još jedno upozorenje, jer je ukupna nepokrivenost iznosila oko dva miliona evra. Vlasnik da je znao da mu preti gašenje, mogao je sam da prikupi toliki kapital, ali nije ni sanjao da mu preti oduzimanje dozvole“, kaže za Danas Divljan koji je godinama bio prvi čovek Delta Đenerali osiguranja i predsednik udruženja osiguravača Srbije.
Prema podacima Narodne banke Srbije iz izveštaja o sektoru osiguranja za drugo tromesečje 2014. godine prosek pokrivenosti tehničkih rezervi odgovarajućom imovinom celog sektora iznosio je 91,7 odsto, što znači da je bilo kompanija sa pokrivenošću rezervi i ispod toga. Prema rešenju NBS Takovo osiguranje imalo je pokrivenost tehničkih rezervi, koja obezbeđuje da svi klijenti mogu da naplate štete, 91 odsto odnosno na nivou proseka cele industrije. Divljan smatra da ako se sprovodi zakon onda treba da važi za sve.

„Onda je trebalo pogasiti i ostale kompanije među kojima je i Dunav osiguranje koje je imalo još manju pokrivenost. Ako se zakon sprovodi selektivno onda se dobije ova situacija. Na kraju mogli su vlasniku da odrede rok do kada da obezbedi dva miliona evra ili sledi zatvaranje. Možda se on osećao komforno zato što je cela industrija bila u istoj situaciji, a nikome nije oduzeta dozvola. I drugi su imali nadzor i upozorenja, a imali su još manju pokrivenost i nisu im oduzete dozvole“, kaže Divljan.

Razlog za ovakvu odluku Narodne banke Divljan vidi želji regulatora da nakon propasti četiri državne banke pokaže mišiće u sektoru osiguranja.

„Nakon fijaska sa nadzorom bankarskog sektora gde je NBS godinama gledala kako četiri domaće banke srljaju u bankrot i nije radila svoj posao verovatno je doneta odluka da se sada pokažu mišići na drugom sektoru, osiguranju. I da se udari na onog ko najmanje može da se brani. Nije se išlo na državne kompanije i nije se išlo na društva sa stranim kapitalom, već na jedinog preostalog domaćeg privatnika“, smatra Divljan dodajući da je termin oduzimanja dozvole, dve nedelje pred odlučujuću rundu pregovora sa kupcem neizbežno bio opravdan povod za razne teorije o pozadini ovog postupka. U javnosti se spekulisalo da je konkurencija bila zainteresovana da se spreči dolazak velike nemačke osiguravajuće kompanije, a usput je preuzeto i 200.000 polisa osiguranja od autoodgovornosti nakon što je Takovo otišlo u likvidaciju.

„Za Takovo je bilo je više interesenata, ali najozbiljniji razgovori su bili sa drugom najvećom nemačkom osiguravajućom korporacijom Ergo, za šta NBS kaže da je izmišljena priča. U to vreme vlasnik Takova Jovović, moj dugogodišnji prijatelj, predložio mi je da im budem konsultant u prodaji većinskog paketa akcija.

Mi smo imali sastanak sa Ergom 16. jula 2014. godine, a njih je predvodio Tomas Šolkopf, član uprave ove kuće. Saopštili smo im indikativnu cenu od preko 20 miliona evra, što oni nisu odbili, ali su rekli da to mora biti potvrđeno proverom poslovanja preduzeća. Dogovoreno je da im se otvori soba sa podacima i predstavi celokupno poslovanje kompanije 15. avgusta te godine. Dve nedelje pre toga Narodna banka je oduzela dozvolu Takovo osiguranju“, kaže Divljan uz napomenu da to nikako nije bila kupovina vremena kako je opisala Narodna banka.

Kako je NBS istakla u jednom dokumentu, za Takovo nije bilo zainteresovanih investitora osim jedne bugarske kompanije koja nije ispunjavala uslove. Divljan kaže da je ta bugarska kompanija Euroinsurans nekoliko godina pre oduzimanja dozvole kupila devet odsto akcija Takovo osiguranja i tražila saglasnost NBS da preuzme većinski paket po ceni od 36 miliona evra za celu kompaniju.

„Narodna banka je odbila Bugare sa obrazloženjem da nemaju odgovarajuću reputaciju. Danas ta kompanija Euroinsurans ima filijale u sedam zemalja, a kupili su i jedno grčko osiguranje. Imaju 1.600 zaposlenih i 300 miliona evra godišnjih prihoda. Tako rade državni činovnici sa platama od 500.000-600.000 dinara. Procene da neko nije odgovarajućeg kvaliteta, spreče čoveka da uzme 30 miliona evra, a onda kada treba drugi put da proda kompaniju za 20 miliona oduzmu mu dozvolu zbog dva miliona evra“, komentariše Divljan.

Likvidacija

Divljan ističe da će nakon otplate svih obaveznih šteta neto likvidaciona masa iznositi pet do osam miliona evra, što će podeliti akcionari.
„Ne može se tek tako reći da je ishod likvidacionog postupka irelevantan. To je značajan podatak kada se govori o opravdanosti gašenja. Jer dozvola je oduzeta zato što se tvrdi da kompanija nema sredstva da isplati sve štete, a nakon isplate svih šteta ostaće nekoliko miliona evra. Ono što se ne može nadoknaditi je uništena reputacija vlasnika i 400 zaposlenih na ulici“, kaže Divljan.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari