Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije Branislav Nedimović i ministar poljoprivrede Kine Han Čangfu potpisali su danas Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti poljoprivrede.
Nedimović je, posle potpisivanja Memoranduma, rekao da bi kineske kompanije mogle da investiraju u prehrambeno- prerađivačku industriju u Srbiji „kao mogućnosti za stvaranje dodate vrednosti u poljoprivredi“.
On je rekao da bi mogle da se koriste postojeće sirovine iz Srbije, kao i da će insistirati na preradi voća, povrća i mesa.
Nedimović je podsetio da je ranije potpisan sporazum između Grada Beograda i predstavnika Kine koji se odnosi na industrijski park koji bi bio u blizini Pupinovog mosta.
To je idealno mesto za razvoj ovih investicija, ocenio je on.
Nedimović je naveo da je Sporazum o strateškoj saradnji sa Kinom, kojim je omogućena i realizacija projekata u oblasti poljoprivrede, potpisan u junu prošle godine.
On je istakao značaj usaglašavanja protokola koji se odnosi na omogućavanje izvoza poljoprivrednih proizvoda iz Srbije u Kinu, a pre svega izvoza juneće i jagnjećeg mesa, mleka i mleka u prahu.
Govoreći o proizvodnji šljiva, naveo je da je kinesko tržište toliko da kada bi svaki Kinez pojeo dnevno bar jednu šljivu „kompletna naša proizvodnja šljiva bi bila potrošena za šest dana“.
Nedimović je rekao da su nadležni iz Srbije poslali kineskom Inspektoratu za bezbednost hrane zahtev za sertifikaciju za izvoz suvih šljiva iz Srbije.
On je rekao da su tri srpske klanice prošle proces sertifikacije kod Inspektorata za bezbednost hrane u Kini, da ispunjavaju sve uslove, ali je potrebno da se pošalje još samo jedna informacija koja se odnosi na bezbednost hrane.
Nedimović je rekao da su razgovarali i o saradnji naučno-istraživačkih institucija i dodao da će Čangfu danas posetiti Institut za kukuruz.
Nedimović je rekao da očekuje rast robne razmene Srbije i Kine i najavio da će krajem aprila ili početkom maja posetiti Kini gde će Memorandum koji su danas potpisali biti proširen.
Čangfu je rekao da se nada da će Memorandum biti „novi početak“ saradnje Srbije i Kine i dodao da će sarađivati u oblasti investicija, tehnologije i u drugim oblastima.
Ohrabrivaćemo naša preduzeća da investiraju u Srbiju, rekao je Čangfu i zamolio srpsku stranu da im da dobre uslove.
On je rekao da Kina ima modernu tehnologiju za preradu sirovina, a da Srbija ima odlične sirovine.
Čangfu je rekao da će u Srbiju doći kineska delegacija potencijalnih investitora koji će ispitati srpsko tržište.
On je rekao da nadležni u Kini ohrabruju istraživačke ustanove da sarađuju sa Srbijom.
Upitan da li je Kina zainteresovana za srpske šljive Čangfu je odgovorio da je čuo da je „Srbija najbolje mesto za šljive“ i da se od njih proizvodi rakija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.