Iako je setva u punom jeku i do 15. maja bi trebalo da se privede kraju, poljoprivrednici još uvek nisu dobili subvencije koje im je obećala država. Ratari tvrde da podsticaje ne dobijaju na vreme, a u Ministarstvu poljoprivrede ističu da ne postoje tehničke mogućnosti da u ovom trenutku seljaci dobiju novčanu pomoć države.


– Rok za podnošenje zahteva za osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju i regresirano gorivo je do 1. maja. Dakle, tek kada se završi podnošenje prijava, stiču se uslovi za isplatu – kažu za Danas u Ministarstvu poljoprivrede. Ratari kažu da im takav tajming ne odgovara i zalažu se za hitnu isplatu subvencija kako bi obezbedili dovoljno sredstava za agrotehniku, kupovinu semena i goriva.

– Problem je u tome što subvencije ne dobijamo na vreme. Mi ne želimo da ih dobijamo unapred, već samo tačno u onom trenutku kada su nam ta sredstva zaista i neophodna. Sada imamo veoma nepovoljnu situaciju da pojedina poljoprivredna gazdinstva nisu dobila planirane subvencije za 2012. godinu. Ako analiziramo taj veoma nepovoljan podatak, ostaje velika bojazan kada ćemo dobiti subvencije za ovu godinu. Nažalost, malo toga se promenilo i obećanja i dalje dominiraju u odnosu na ono što država konkretno uradi u cilju pomoći poljoprivrednicima. Podsetio bih da cilj subvencija nije da seljaci dobiju pare, već da se povećaju mali prosečni prinosi koji su karakteristični za Srbiju. Kada bi subvencije dobijali na vreme, garantujem da bi to i te kako blagotvorno delovalo na poljoprivredu i da bi prinosi bili daleko veći – naglašava za Danas Miroslav Kiš, predsednik Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika.

On ističe da je to udruženje zahtevalo od Ministarstva da omogući kupovinu dizel goriva za prolećnu setvu po umanjenoj ceni za visinu regresa. Prema njegovim rečima, prošle godine u ovo vreme poljoprivrednici su na benzinskim pumpama kupovali D2 za 65 dinara po litru, dok danas plaćaju 150 dinara i čekaju u narednom periodu povrat regresa od 50 dinara po litru.

– To znači da se ove godine gorivo, kao osnovni input, subvencioniše na najgori mogući način. Kupovinom 60 litara goriva po hektaru samo na benzinskim pumpama Naftne industrije Srbije u periodu od 1. aprila do 31. maja stvaraju se zalihe jer smo veliki deo prolećnih radova obavili do 1. aprila. Takođe, subvencionisani kratkoročni dinarski krediti koji su bili uobičajeni u ovo vreme, ovaj put nam se ne obećavaju, pa tako oni koji nemaju para ili nisu kreditno sposobni neće imati rešenje za kupovinu goriva, a isto tako neće biti u mogućnosti i da primene potrebnu agrotehniku. Besparica i nerazumevanje nadležnih dodatno komplikuju situaciju, što će rezultirati siromašnom i problematičnom setvom – kaže naš sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari