Naftna industrija Srbije (NIS) potvrdila je za Danas da je prva emisija obveznica uspešno završena.
Iz kompanije su podsetili da je predviđeni obim emisije iznosio 585.000 komada pojedinačne nominalne vrednosti od 10.000 dinara.
„Obveznice su preko izabranog brokera ponuđene određenim investitorima, a minimalni iznos investiranja u primarnoj emisiji obveznica bio je 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru Narodne banke Srbije“, naveli su iz NIS-a.
Potvrdili su da je ispunjen prag uspešnosti emisije, koji je iznosio najmanje 30 odsto od predviđenog obima emisije, i kompanija NIS planira da u prvom tromesečju 2025. godine podnese prospekt na odobrenje Komisiji za hartije od vrednosti, što bi omogućilo sekundarno trgovanje obveznicama NIS-a na Beogradskoj berzi.
„Na ovaj način biće ispunjen još jedan cilj emisije korporativnih obveznica NIS-a, a to je doprinos razvoju domaćeg tržišta kapitala“, naveli su iz kompanije.
Ističu da je NIS pokrenuo novi ambiciozni investicioni ciklus čiji je cilj modernizacija u svim segmentima biznisa i obezbeđivanje održivog poslovanja u dužem vremenskom periodu.
Podsetimo, NIS je ove godine izdvojio 95 miliona evra za remont Rafinerije Pančevo. Kako su tada naveli, taj remont omogućio je unapređenje proizvodnih procesa, kao i povećanje pouzdanosti rada postrojenja u prerađivakom kompleksu NIS-a.
Iz kompanije su ukazali da NIS izdavanjem emisije obveznica nastoji da obezbedi sredstva za finansiranje investicija i iz drugih izvora koji nisu krediti poslovnih banaka i diversifikaciju rizika povezanih sa izvorima finansiranja na dugi rok, što je česta praksa u poslovnom svetu.
Biznis.rs piše da je NIS ovom emisijom obveznica prikupio 1,87 milijardi dinara. Dodaju da je prag uspešnosti pređen „za dlaku“, pošto je plasirano 187.161 obveznica pojedinačne vrednosti 10.000 dinara, dok je uslov za uspešnu emisiju bio postavljen na upis najmanje 175.650 komada obveznica.
Agent emisije bila je brokerska kuća Dunav Stockbroker, a rok za upis obveznica trajao je od 29. novembra do 13. decembra.
Moguće sankcije NIS-u
NIS je ovih dana u centru pažnje i zbog najavljenih američkih sankcija. Naime, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je prošle nedelje da Sjedinjene Američke Države (SAD) planiraju da uvedu sankcije NIS-u, zbog većinskog ruskog vlasništva.
Podsetimo, Gasprom Njeft zajedno sa Gaspromom ima 56 odsto vlasništva u NIS-u, država 29 odsto, a ostatak su manjinski akcionari.
Direktno uvođenje sankcija značilo bi da NIS više ne bi mogao da kupuje naftu, ne bi mogao da dobija naftu preko Jadranskog naftovoda (JANAF) iz Hrvatske, a verovatno bi mu bio onemogućen i pristup finansijskim sistemima. Drugim rečima, kompanija ne bi uopšte mogla da posluje.
Poslovanje NIS-a
NIS je u 2022. godini ostvario rekordan profit od 787 miliona evra, što je dvostruko više od cene po kojoj je 2008. godine prodat Rusima za 400 miliona evra. Razlog za ovako visok profit leži u skoku cene nafte na berzi koja je 2022. tokom energetske krize dostigla rekordne vrednosti.
Prošle godine profit je pao na 377 miliona evra, ali je i taj profit bio iznad proseka u odnosu na godine pre rata u Ukrajini. Pad profita povezan je sa padom cene na berzi, ali su cene nafte i dalje bile iznad proseka pre 2022.
U prvih devet meseci ove godine NIS je ostvario neto dobit od oko 68 miliona evra, što je za 75 odsto manje u odnosu na isti period 2023. godine. Razlog je zastoj u rafineriji nafte Pančevo zbog remonta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.