Beograd ima duplo više hotela nego Ljubljana, ali su cene u proseku jednako skupe, dok je, u konkurenciji glavnih gradova zemalja u regionu, najjeftiniji hotelski smeštaj u Sarajevu, gde za noć u dvokrevetnoj sobi treba izdvojiti od 30 do 115 evra. U poređenju sa periodom od pre nekoliko godina, kada je za noć trebalo izdvojiti ne manje od 70 evra, prenoćište u dvokrevetnoj sobi u Beogradu sada može da se nađe za 30 do 40 evra, pre svega zahvaljujući velikom broju novootvorenih hotela sa tri i četiri zvezdice.

Uprkos tome, Beograd je i dalje jedan od najskupljih gradova u regionu, tik uz Ljubljanu. „Cenu“ hotelskog smeštaja u prestonici Srbije ponajviše dižu hoteli sa pet zvezdica u kojima je prenoćište sa doručkom od 155 evra u tek otvorenom Metropol palasu, do 265 evra u Hajat ridžensiju, koji je ujedno i najskuplji hotel na prostoru bivše SFRJ.

Na sajtu booking.com trenutno su u ponudi čak 143 hotela u Beogradu, uključujući apartmane i pojedine hostele, drugi na listi najbrojnijih je Sarajevo sa 78, potom Zagreb koji ima 77 hotela, slede Ljubljana i Skoplje sa 63, odnosno 60 hotela. Najmanje hotela u ponudi ima crnogorska prestonica Podgorica – 28 hotela. Booking.com, inače, u ponudi ima gotovo 250.000 hotela iz celog sveta i više od 17 miliona komentara.

Raspon cena smeštaja u dvokrevetnoj sobi za jednu noć sa doručkom u Beogradu je od 30 i 32 evra, koliko je na primer u hotelu Slavija, do čak 265 evra u Hajatu. U ponudi je najviše hotela sa četiri zvezdice i tu su cene više nego raznolike, od 62 do čak 139 evra, koliko je soba u novobeogradskom hotelu In. Sobe u hotelima sa tri zvezdice su u proseku 60 evra, ali se za te pare može naći i smeštaj u nekom od hotela više kategorije. Međutim, kategorizacija u slučaju ne samo hotela u Srbiji, već i regionu, ne mora da znači apsolutno ništa i zato su mnogo relevantnije ocene onih koji su već bili na određenim destinacijama. U nekim slučajevima, kojih nije malo, visoka cena ne mora nužno da znači i kvalitet.

Glavni grad Slovenije parira srpskoj prestonici po cenama, bar kada se uzme prosek, s tim što je raspon u Ljubljani mnogo manji. Cena najjeftinije dvokrevetne sobe u hotelu sa tri zvezdice je 76 evra, a najskuplje je u hotelu sa pet zvezdica, 221 evro. Međutim, u Ljubljani postoji i veliki broj privatnih apartmana koji nude prenoćište za 50 evra. Prosečno noć u ovom gradu u hotelu sa 3* košta od 76 do 87 evra.

Zagreb ima samo jedan hotel manje u ponudi od Sarajeva ali je noć u glavnom gradu Hrvatske u proseku skuplja za 20 evra. Tako je najjeftiniji smeštaj u hotelu sa tri zvezdice u Zagrebu 50 evra, u Sarajevu 30 evra, dok je prenoćište sa doručkom u hotelu sa pet zvezdica u Zagrebu 136, a u Sarajevu 115 evra. Glavni grad Makedonije je podjednako jeftin kao i Sarajevo, smeštaj u Skoplju je za nijansu, dva ili tri evra u proseku, skuplji nego u glavnom gradu BiH.

Najmanje hotela za poređenje ima u Podgorici, ali je na konto 50 evra za noć u hotelu sa prosečne tri zvezdice i prenoćištem u jednom od hotela iz lanca Best Western od 165 evra, glavni grad Crne Gore po proseku cena odmah iza Ljubljane i Beograda.

Naravno, oni koji se zadovoljavaju skromnijim smeštajem, i spremni su da dele kupatila sa neznancima, imaju vrlo povoljne ponude u hostelima, naročito u Beogradu, Sarajevu, Zagrebu i u poslednje vreme Skoplju. Cena kreveta, u sobi od dvokrevetne do dvanaestokrevetne, bez doručka kreću se od10 do 25 evra.

Strani turisti

Prošle godine Beograd je posetilo 764.167 stranih turista, najviše u poslednjih pet godina. Najviše gostiju bilo je iz Slovenije – 74.674, potom iz Crne Gore 66.636, Bosne i Hercegovine 65.960, dok je Beograd posetilo 50.625 Hrvata. Od građana EU najčešći gosti Beograda u 2011. bili su Nemci, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, njih 48.159, dok je Italijana bilo nešto više od 38.000. U Beogradu je prošle godine bilo i gotovo 20.000 Britanaca i 14.000 Amerikanaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari