U centru Zlatibora, kod hotela Planum, pronađeno je izvorište geotermalne vode, koja se nalazi na dubini od 10 do 15 metara, čija je temperatura od 9 do 11 stepeni. Međutim, stručnjaci beogradskog Rudarsko-geološkog fakulteta nastaviće sa bušenjem do dubine od sto metara, gde su, prema procenama, nalazišta vode mnogo veće temperature.
– Ovo je jedno od značajnijih nalazišta podzemnih voda. U pitanju je količina veća od pola miliona litara vode na dan“, rekao je Đuro Milanković, stručni saradnik tog fakulteta.
Veliko istraživanje geotermalnih i lekovitih voda na Zlatiboru počelo je 2009. godine, uz finansijsku podršku Ministarstva nauke, a čiji je cilj korišćenje obnovljivih i prirodnih izvora energije. Osim Čajetine, tim projektom obuhvaćeni su Trstenik, Čačak i Beograd. Na području Zlatibora već su pronađena nalazišta tople vode i to kod hotela Olimp i selu Tripkova, a u toku su istraživanja u naselju Zova i selu Rožanstvo.
Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, kaže za Danas da će se termalna voda koristiti za zagrevanje Kraljevog trga, ali i kritičnih deonica na dve saobraćajnice, koje su već označene kao crne tačke, odnosno za otapanje leda i snega sa tih lokacija, što je predviđeno studijom Rudarsko-geološkog fakulteta, koja je urađena pre četiri godine.
– Na Kraljevom trgu već su postavljene instalacije, tako da je ostalo da se priključi topla voda i postavi pumpa. Pronađene su ogromne količine, a pored zagrevanja trga tokom zime, ta voda moći će da se koristi za uobičajeno vodosnabdevanje, za šta je potrebno da se urade hemijske analize, ali i za tehničku i protivpožarnu namenu“, objašnjava Stamatović. On dodaje da će topla voda biti iskorišćenja i za otapanje leda i snega sa kolovoza u oštrim krivinama.
– Korišćenjem geotermalnih voda ostvarićemo ogromne uštede, energetske i finansijske. Kada smo započeli projekat zagrevanja otvorenih javnih površina, to je bio pionirski poduhvat u Srbiji. Ako bi se za to koristili energenti poput električne energije, gasa ili čvrstog goriva, troškovi bi bili ogromni, a investicija ne bi bila isplativa. Međutim, korišćenjem geotermalnih voda, ostvarićemo velike uštede“, zaključuje naš sagovornik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.