Američka "Nvidia" na meti istrage u Kini 1Foto: Pixabay/JacekAbramowicz

Američka Envidija (Nvidia), jedan od najvećih svetskih proizvođača čipova i najveći svetski dobavljač procesora koji pokreću veštačku inteligenciju, pod nadzorom je kineskih regulatora zbog sumnje da je prekršila antimonopolske zakone zemlje, prenose svetski mediji.

Kako prenosi Forbes, Kineska državna administracija za regulaciju tržišta (SAMR) objavila je u ponedeljak istragu o Envidijinoj akviziciji izraelske kompanije Melanoks Tehnolodžis 2020. godine, pozivajući se na navodna kršenja antimonopolskih propisa.

Prema SAMR-u, Kina je odobrila akviziciju pod uslovom da kompanija podeli informacije o novim proizvodima sa svojim konkurentima najmanje 90 dana pre nego što ih stavi na raspolaganje Envidiji.

Specifičnosti istrage ostaju neotkrivene, ali taj potez signalizira nameru Kine da uspostavi stroži nadzor nad stranim kompanijama koje posluju unutar njenih granica.

Envidija, koja dominira na tržištu računarstva visokih performansi i AI čipova, ima značajan udeo u kineskom rastućem tehnološkom ekosistemu, što ovoj istrazi daje posebnu težinu.

Nakon ovih vesti, Envidijine akcije su pale za otprilike dva odsto zbog zabrinutosti investitora povodom potencijalnog uticaja istrage na njene operacije i prihode u Kini.

Istraga stiže u jeku eskalacije geopolitičkih tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, pri čemu su tehnološke kompanije često uvučene u njihova komešanja.

Kineska antimonopolska istraga protiv Envidije može biti deo šire strategije za jačanje konkurencije na domaćim tržištima i smanjenje oslanjanja na stranu tehnologiju.

Envidijina dominacija u veštačkoj inteligenciji i računarstvu visokih performansi čini je ključnim igračem u Kini, gde su ove tehnologije neophodne za napredak u sektorima kao što su autonomna vožnja, finansijsko modeliranje i razvoj pametnih gradova.

Istraga, takođe, naglašava balansiranje koje kompanije kao što je Envidia moraju da sprovode u pridržavanju različitih regulatornih mera, istovremeno održavajući konkurentnost na međunarodnim tržištima.

Ako istraga dovede do kaznenih mera, to bi moglo da ubrza kinesko nastojanje da razvije domaće alternative Envidijinoj tehnologiji, potencijalno promenivši ravnotežu snaga u industriji poluprovodnika, prenosi Forbes.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari