Beogradska berza saopštila je u utorak da se akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) neće trgovati do 28. januara 2025. godine, a sagovornici Danasa kažu da je ovo učinjeno kako bi se zaustavio dalji pad vrednosti akcija nakon objave američkih sankcija ovoj srpskoj naftnoj kompaniji koja je u većinskom ruskom vlasništvu.
Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele su sankcije NIS-u 10. januara, a cilj je da se smanji ruski prihod za koji Amerikanci tvrde da se finansira rat u Ukrajini.
Srpska strana je dan nakon objave sankcija uputila američkoj administraciji pitanja u vezi sa pojašnjenjem oko sankcija.
Ostalo je nejasno da li je prihvatljivo da Rusi ostanu u NIS-u, ali da se smanji udeo njihovih akcija, zatim ukoliko dođe do otkupa akcija na koji račun Srbija da uplati sredstva s ozbirom na to da su ruski računi u blokadi, kao i da li će NIS moći da dobija naftu preko Jadranskog naftovoda.
Nakon što dobije odgovore na pitanja, Srbija će ući u pregovore sa Rusima.
U saopštenju na sajtu Beogradske berze navodi se da su prema NIS-u uvedene sankcije koje bi mogle da utiču na poslovanje tog društva, kao i na cenu akcija čiji je NIS izdavalac.
Glavni broker Momentum sekjuritiza Nenad Gujaničić objašnjava za Danas da je cilj privremenog zaustavljanja trgovanja NIS-ovim akcijama da se spreči pad cene akcija u uslovima u kojim bi moglo da dođe do objave bitnih informacija koje bi mogle da utiču na kretanje cene akcija.
To smatra i analitičar iz IPOPEMA Securities Vladan Pavlović koji dodaje da je cilj da se spreči prevelika volatilnost koja se može pojaviti u ovakvim okolnostima, a koje su po kompaniju očigledno vanredne.
Da li je ovo uobičajena praksa?
Gujaničić kaže da su ovo retke situacije na domaćem tržištu pre svega usled činjenice da ono nema mehanizam prave berze koji počiva na kontinuiranoj i čestoj objavi bitnih poslovnih informacija.
„Situacija je nešto bolja sa kompanijama koje su na listingu (kao što je NIS) i koje objavljuju kvartalne rezultate poslovanja, ali i to je i dalje daleko od pravog tržišta kapitala u pogledu frekvencije objavljivanja bitnih informacija“, navodi Gujaničić.
Ističe da su u velikom broju slučajeva u prošlosti manjinski akcionari bili oštećeni, jer nisu imali informaciju koja je trebalo da bude javna, i ta velika asimetrija informacija i insajdersko trgovanje su u velikoj meri doprineli urušavanju domaće berze.
Međutim, ukazuje da je prilično neuobičajeno da ovaj period bude dosta dug, i pravo pitanje, kako kaže, jeste da li će uopšte do 28. januara biti poznato više informacija koje bi omogućile nastavak trgovanja.
„S obzirom da je ovo više tlo politike može lako da se desi da krajem januara situacija bude podjednako zakulisna“, rekao je Gujaničić.
Pavlović kaže da nije neuobičajna pojava da se u takvim okolnostima vrši privremena suspenzija trgovanja.
Kako će se ovo odraziti na kompaniju i njene akcije?
Pavlović smatra da je ovo totalno pogrešan potez domaće berze i da može izazvati pravi kontraefekat tj. paničnu rasprodaju akcije nakon 28. januara.
„Osim ako se do tada ne bude pojavila neka nova informacija kojom bi se javnost umirili, a pre svega investitori koji poseduju akcije. Smatram ovo iz razloga što predhodna dva dana nije došlo da dramatičnog pada na ceni NIS-ovih akcija, niti do povećanja obima trgovanja. Cena jeste pomalo gubila na vrednosti, ali nije bilo panične reakcije ni naglog gubitka vrednosti“, objašnjava Pavlović.
Ovim potezom, dodaje, doliva se ulje na vatru i šalje se poruka da je NIS potencijalno bezvredna hartija, tj. „uninvestable“.
Pavlović ne isključuje mogućnost da se privremena obustava trgovanja produžiti i posle 28. januara.
I Gujaničić kaže da je moguće da se privremena obustava trgovanja produži, ali smatra da se to svakako neće negativno odrazi na poslovanje kompanije.
„Nažalost, naša berza je toliko nerazvijena i ne vrši osnovne funkcije da je totalno nebitno sa aspekta poslovanja kompanije da li je cena akcije 10, 100 ili 1.000 dinara“, navodi Gujaničić.
Šta piše u saopštenju Beogradske berze
Beogradska berza objavila je u utorak da se utvrđuje mirovanje naloga za trgovanje akcijama NIS do 28. januara 2025. godine.
„Kancelarija za kontrolu stranih sredstava (Office of Foreign Assets Control – OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD objavila je 10. januara 2025. na svojoj SDN listi (Specially Designated Nationals and Blocked Persons list – SDN List) da je u sklopu mera koje OFAC preduzima u skladu sa Odeljkom 11 Izvršne naredbe 14024 od 15. aprila 2021. godine, a vezano za energetski sektor privrede Ruske Federacije, uvrstila privredno društvo Naftna industrija Srbije a.d. Novi Sad u SDN Listu“, piše u obrazloženju Berze.
Berza se u obrazloženju odluke poziva i na dva podzakonska akta.
Naime, prema Pravilima poslovanja Beogradske berze (član 175), predviđeno je da Berza može privremeno obustaviti trgovanje, između ostalog, i u slučaju kada „proceni da je to potrebno radi zaštite investitora ili u cilju pravičnog i urednog organizovanja trgovanja hartijama od vrednosti“.
Privremena obustava predviđena je i Pravilnikom o listingu Beogradske berze (član 18).
Akcijama NIS se u utorak, 14. januara 2025, trgovalo po ceni od 718 dinara. U petak, 10. januara, pre nego što je objavljena odluka Ministarstva finansija SAD, cena ove akcije bila je viša za 43 dinara i iznosila je 761 dinar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.