Očekuje se dolazak "akcijaša" iz cele Srbije 1

Poput nekadašnjih radnih akcija u bivšoj Jugoslaviji, opština Čajetina organizovaće narodnu radnu akciju kojom će započeti gradnju panoramske žičare-gondole koja će, najdužom trasom na svetu od skoro devet kilometara, povezati Zlatibor, Ribničko jezero i vrh Tornika.

Uz trubače i akcijaške pesme, skup akcijaša biće u subotu, 11. februara, u 10 sati, na početnoj stanici buduće Gold gondole kod kamena temeljca koji je postavljen pre dve godine, iznad pijace na Zlatiboru. U akciji nazvanoj „Narod gradi gondolu“ očekuje se učešće volontera iz zlatiborskog kraja i cele Srbije.

– U subotu Zlatibor brani narodnu imovinu od raspikuća. Brani čast i dostojanstvo Srbije. Uz tople napitke, hranu i muziku nadamo se da će uspešno započeti prva gradnja jednog kapitalnog objekta u posttitovskoj Jugoslaviji koju će, silom prilika i nebrigom države, graditi sam narod – navodi Stamatović.

On je ponovio da „država i nadležna ministarstva već dve godine opstruišu izgradnju gondole i rešavanje imovinsko-pravnih odnosa na njenoj budućoj trasi“, te da je konačno vreme da počne realizacija te investicije od 13 miliona evra, koju Čajetina sama finansira.

– Dolazak je najavilo od 2.000 do 3.000 ljudi, za koje ćemo obezbediti sve što je potrebno. U tome će nas podržati čajetinski privrednici koji imaju svoje objekte, ali i proizvođači tradicionalnih proizvoda, koji će obezbediti hranu i piće. Za gostoljubive Zlatiborce to nikada nije bio problem – rekao je Stamatović i ocenio da „ne očekuje da država upotrebi silu protiv akcijaša“, jer bi to, kako je rekao, „za režim bilo kontraproduktivno“.

Tri dana pred najavljenu radnu akciju, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je saopštilo da je opština Čajetina podnela zahtev tom ministarstvu za izdavanje građevinske dozvole. Uz navode da „u potpunosti podržava izgradnju gondole na Zlatiboru“ Ministarstvo je saopštilo da „pozdravlja odluku opštine Čajetina da samo uz poštovanje zakonske procedure može doći do realizacije ovog značajnog projekta“.

– Opština Čajetina je iskoristila mogućnost koju je dalo Ministarstvo da se projekat izgradnje gondole radi po fazama i da se građevinska dozvola može izdati za svaku fazu gradnje, odnosno za one delove na kojima su rešena imovinska pitanja – navodi se u saopštenju. Potom se dodaje da su „odlukom opštine Čajetina „neprijatnosti pošteđeni i građani koji će se odazvati pozivu predsednika opštine Čajetina Milana Stamatovića da u subotu započnu radove na izgradnji gondole, jer svaka gradnja bez građevinske dozvole predstavlja krivično delo“.

– Ministarstvo, u ime građana Srbije, zahvaljuje predsedniku opštine Milanu Stamatoviću što ipak nije dozvolio da na Zlatiboru zavlada nezakonje i stoji mu na raspolaganju za svaku vrstu pomoći kako bismo zajedno izgradili jednu od najvećih gondola u Evropi – zaključuje se u saopštenju Ministarstva.

Uz isticanje da je ta opština „posle mnogo muke sa državnim institucijama, birokratijom i čekanja, podnela taj zahtev“, Stamatović je ocenio da je „prvi uspeh najavljene radne akcije saopštenje Ministarstva o prijemu zahteva za dozvolu“.

– Pojašnjenja radi, podnet je zahtev za izgradnju poslednje stanice na vrhu Tornika, za šta smo čekali papire i saglasnosti duže od četiri meseca, iako je utvrđen javni interes i bez obzira na to što su u pitanju samo tri parcele u korisništvu republičkih javnih preduzeća. Posle svakodnevnih poziva i molbi zaposlenih u opštinskoj upravi Čajetina upućenih JP Pošta Srbije i Ministarstvu poljoprivrede, u sredu ujutro nam je stigao poslednji papir i ekspresno je podnet zahtev za dozvolu. Sam zahtev ne znači i izdatu građevinsku dozvolu – saopštio je Stamatović.

– Zahvaljujemo se Ministarstvu, ministarki i njenim saradnicima na obaveštenju o procedurama, koje odlično poznajemo – kaže Stamatović i dodaje da bi javnosti trebalo da se pojasni „zbog čega nije rešen status državne imovine za preostale četiri faze na trasi gondole?“

– Zašto država nema snage ili možda ne želi da, na osnovu Rešenja o utvrđenom javnom interesu Vlade Srbije, prenese zemljište opštini Čajetina kako bi podnela zahtev za čitavu trasu kako bi gondola ugledala svetlost dana u punom sjaju, stavljajući Srbiju na nekoliko mesta više na mapi Evrope i sveta – reagovao je Stamatović na saopštenje Ministarstva.

Uz isticanje da je izgradnja gondole najznačajniji turistički projekat opštine Čajetina koji bi, po ugledu na evropske turističke centre, značajno doprineo atraktivnosti kompletne turističke ponude, Stamatović je dodao da je plan te opštine da Zlatibor u narednih deset godina ostvari deset miliona noćenja i ugosti milion posetilaca godišnje.

Stamatović je podsetio na to da je prošle godine francuska kompanija „Pomagalski“ isporučila neophodnu opremu i da je izvođač radova izabran na javnom tenderu. S druge strane, u sredu je ista kompanija isporučila Čajetini pet od ukupno 55 kabina za buduću gondolu.

Film i monografija o gondoli

Bojana Božanić, direktorka čajetinskog JP „Gold gondola Zlatibor“, zahvalila se svima koji su izrazili želju da učestvuju u subotnjoj akciji i dodala da su u pripremi film i monografija o izgradnji gondole. “Film i monografija će svedočiti o današnjem vremenu i načinu na koji smo u 21. veku prinuđeni da realizujemo projekat vredan 13 miliona evra, bez dinara podrške republičke vlasti i bez saradnje nadležnih institucija” – poručila je ona.

Čajetina Danas: Projekat se realizuje uz pomoć sredstava iz budžeta Opštine Čajetina

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari