Od 10 odsto kamate se srozale na nulu 1

U nedeljama štednje pre izbijanja svetske ekonomske krize 2008. godine nije bilo neuobičajeno naići na reklamu za štednju neke od banaka koja nudi kamatu i do 10 odsto i to na evre.

Kamatne stope na dinare su dostizale 16-17 odsto, mada je retko ko štedeo u dinarima zbog visoke inflacije i nepredvidivog kursa dinara prema evru. Tokom te nedelje, koja je počinjala Danom štednje 31. oktobra, u banke se slivalo stotine miliona evra, jer su svi čekali povoljne ponude banaka. Situacija je toliko eskalirala da je NBS 2011. godine upozorila da su kamatne stope na depozite previsoke i apelovala na banke da odustanu od konkurisanja kamatnim stopama u Nedelji štednje. Od tada i kreće pad kamatnih stopa koji je doveo do toga da se danas kamata na štednju u dinarima kreće najviše do četiri odsto, a u evrima ispod jedan odsto. Situacija je takva da su mnoge banke na štednju po viđenju oborile kamatnu stopu na nulu.

Prema podacima Narodne banke Srbije u septembru su novi dinarski depoziti oročeni na do godinu dana nosili kamatnu stopu od 2,57 odsto u proseku. Za dinarsku štednju oročenu na jednu do dve godine kamatna stopa je bila u proseku 3,5 odsto, a za dugoročnije depozite je iznosila 4,5 odsto. Međutim, gro dinarske štednje je kratkoročno, skoro 90 odsto, pa je tako ukupna prosečna kamatna stopa na štednju u dinarima svega 2,6 odsto.

Kada se radi o depozitima u evrima prosečna kamatna stopa za štednju položenu u septembru je iznosila 0,59 odsto. Za depozite do jedne godine u proseku je plaćano 0,44 odsto, a za depozite oročene na do dve godine prosečna kamatna stopa je iznosila 0,89 odsto. Za štednju na rok duži od dve godine u proseku su banke plaćale kamatnu stopu od 0,83 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari