Najavljeno sprovođenje privremene mere u kragujevačkom preduzeću „22. decembar“, koje je podrazumevalo oslobađanje poslovnih prostorija i fabričkog kruga od manjinskih akcionara, odloženo je do daljeg.
Predstavnici Opštinskog suda i policije juče su se iz „22. decembra“ povukli neobavljena posla, ali je, uprkos tome, zabeležen i jedan teži incident koji je mogao da ima i tragične posledice. Juče ujutro, nešto pre osam sati, na kapiji firme Impreso, koja se nalazi u blizini „22. decembra“, oštrim predmetom povređen je Nenad Dabović, jedan od vođa konfekcionara koji je posle ukazane lekarske pomoći pušten na kućno lečenje.
Iako je sudski izvršitelj od predstavnika manjinskih akcionara zatražio da napuste poslovni prostor fabrike, vođe protesta pobunjenih konfekcionara odbili su nalog sudskog izvršitelja uz obrazloženje da u rešenju o privremenoj meri doslovce piše da se u fabrički krug uselilo Udruženje manjinskih akcionara. „To nije tačno. U fabričkom krugu nalaze se manjinski akcionari, dakle suvlasnici firme koji u tom svojstvu imaju konkretne obaveze ali prava u preduzeću“, tvrde akcionari.
Nadmudrivanje predstavnika suda i policije s jedne strane i vođa manjinskih akcionara s druge u vezi sa pravnom formulacijom rešenja o privremenoj meri trajalo je 15- tak minuta, nakon čega su se sudski izvršitelji i policajci povukli, ispraćeni aplauzom velikog broja konfekcionara, koji su na dvadesetak metara od fabričke kapije, napravili kordon. „Jasno nam je da će sudski izvršitelj i policija da se vrate, jer im je naređeno da sprovedu odluku. Oni rade svoj posao, ali mi smo tu da odbranimo fabriku od pohlepe većinskog vlasnika. Varaju se i nadležni i vlasnik Milan Spasojević ako se nadaju da ćemo da odustanemo od borbe za naša prava. Ovu fabriku smo mi pravili i nećemo dozvoliti da je rasprodaju novokomponovani biznismeni“ kaže jedna od bivših radnica „22. decembra“.
I predstavnik manjinskih akcionara Velimir Lazić ističe da je svestan da je jučerašnje odlaganje izvršenja sudskog rešenja o privremenoj meri tek početak prave borbe za ispunjenje zahteva bivših radnika te firme. „Nikakva sudska rešenja ne mogu nas naterati da odustanemo od zahteva za podelu preduzeća na dva akcionarska društva. Taj zahtev je legitiman i legalan, i od toga nema odustajanja“, poručuje Lazić.
Predstavnici većinskog vlasnika fabrike, međutim, kažu da ništa nije sporno u formulaciji rešenja koja bi mogla da bude uzrok odlaganja izvršenja privremene mere. Advokat beogradske kompanije Čelik, koja je većinski vlasnik „22. decembra“ Slobodan Milovanović ističe za Danas da Udruženje manjinskih akcionara postoji, i da je u sudskom rešenju „manjinskim akcionarima koji su pojedinačno navedeni, nalaže da napuste fabrički krug, tako da ne postoji nikakva dilema na koga se izrečena mera odnosi“.
– Sudski izvršitelj procenio je da manjinski akcionari koji su zaposeli fabrički krug, a reč je o bivšim radnicima te fabrike, ne žele dobrovoljno da postupe po nalogu suda, kao i da je za prinudno izvršenje bilo potrebno prisustvo više policajaca nego što ih je juče bilo. Policijska uprava u Kragujevcu nije mogla da obezbedi tu podršku, jer je veliki deo pripadnika MUP-a bio angažovan u Beogradu, na obezbeđenju posete američkog diplomate, ali smo uvereni da će to uskoro biti sprovedeno – kaže Milovanović.
Dileme nema
– Iako je kod svake sudske odluke važno da se nedvosmisleno zna na koga se odnosi, u slučaju „22. decembra“ dilema ne postoji. Udruženje manjinskih akcionara je formirano, i ako se u prostorijama firme nalaze članovi tog Udruženja, sud sa izvesnošću može da tvrdi da je reč upravo o licima na koje se izrečena mera odnosi – kaže za Danas advokat Slobodan Šoškić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.