Odlaganje nuklearnog otpada u Srbiji nije moguće zakonski, ali ni tehnički 1Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Odlaganje nuklearnog otpada je nešto do čega u Srbiji trenutno ne može doći zbog toga što to ne dozvoljava važeća zakonska regulativa. a ne postoji ni odgovarajuća infrastruktura koja bi tako nešto omogućila, objašnjava domaća stručna javnost.

Odlaganje nuklearnog otpada je veoma štetno te i oni eksperti, koji ističu da je tema izgradnje nuklearne elektrane na našim prostorima legitimna, izričitog su stava da Srbija nikako ne sme da bude zemlja na čijoj će se teritoriji tako nešto praktikovati.

Podsećanja radi, pokret Ekološki ustanak pozvao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da odgovori na pitanje da li će tokom predstojeće posete Parizu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom razgovarati o odlaganju nuklearnog otpada iz te zemlje u Srbiji.

U saopštenju Ekološkog ustanka se postavlja pitanje da li je odlaganje nuklearnog otpada u Srbiji „cena kojom Vučić namerava da plati žmurenje Makrona na sve bržu fašizaciju Srbije i obračun s političkim protivnicima“.

– Pošto Francuska nema pojma šta da radi sa istrošenim nuklearnim gorivom i decenijama ga čuva ‘privremeno’, s razlogom sumnjamo da će se, uz punjenje džepova, francusko ‘privremeno’ pretvoriti u trajno odlaganje nuklearnog otpada u Srbiji – upozorio je Ekološki ustanak.

Profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Nikola Rajaković ističe za Danas da je u trenutnim uslovima nemoguće skladištiti nuklearni otpad u Srbiji, jer ne postoji infrastruktura koja bi tako nešto podržala.

Odlaganje nuklearnog otpada u Srbiji nije moguće zakonski, ali ni tehnički 2
Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

– Ne mogu komentarisati spekulacije o tome da li se na tu temu pregovara ili ne. Ono što mogu da kažem, kako bi građani bili adekvatno informisani, je to da je u Srbiji sada apsolutno nemoguće odlagati nuklearni otpad. Jednostavno, ne postoje postrojenja za tako nešto, a ona su inače veoma skupa i potrebno je vreme da bi se izgradila. Treba uzeti u obzir da je nužna i dozvola velikih nuklearnih sila da neka zemlja na svojoj teritoriji skladišti nuklearni otpad, jer tako dolazi u dodir sa materijalom poput nuklearnog goriva.

Naravno, da bi se sve to ostvarilo neophodno je da se izmeni zakonska regulativa koja zabranjuje izgradnju takvih i sličnih objekata. Sve u svemu, priča o skladištenju nuklearnog goriva u Srbiji u datim uslovima jednostavno nema osnova – navodi naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, legitimno je razmišljati o tome da li u Srbiji u budućnosti treba koristiti nukelarnu energiju za proizvodnju struje, ali sa druge strane čak i u slučaju da se donese odluka koja bi omogućila gradnju nuklearki ono što nikako ne treba dozvoliti je da se na našoj teritoriji skladišti nuklearni otpad.

-To pitanje treba da reši onaj ko bi nuklearnu elektranu gradio, a nikako da se u Srbiji niču postrojenja predviđena za te svrhe – kaže Rajaković.

Fizičar Slobodan Bubnjević takođe ističe da je izgradnja nuklearnih elektrana u Srbiji nemoguća, jer ne postoje kapaciteti za tako nešto a i zakonski to nije dozvoljeno.

– Memorandum koji onemogućava izgradnju nuklearki istovremeno ne predviđa zabranu skladištenja nuklearnog goriva, ali izričito zabranjuje izgradnju postrojenja koja bi mogla da se koriste za skladištenje otpada, a postoje i drugi zakoni koji to sprečavaju sa pravne tačke gledišta. Isto tako, izgradnja je nemoguća i iz tehničkih razloga jer je za skladištenje otpada potrebna izgradnja odgovarajuće infrastrukture kao i detaljna ekspertiza. Dakle sada ne postoje uslovi za tako nešto, a da li će nadležni u budućnosti nešto menjati kako bi to ipak moglo da se ostvari je sasvim drugo pitanje – navodi naš sagovornik.

Naučna saradnica Instituta za međunarodnu politiku i privredu Marina Kostić Šulejić kaže za Danas da Memorandum o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana onemogućava izgradnju postrojenja za skladištenje nuklearnog otpada i da u opozicionim političkim krugovima prevladava mišljenje da nadležni u Srbiji sa partnerima iz inostranstva razmatraju na koji način bi najisplativije bilo primeniti nuklearne tehnologije u Srbiji.

– Da bi se to uopšte ostvarilo neophodno je ukinuti sva zakonska rešenja koja to sprečavaju. Postoje pretpostavke da će, s obzirom na to da Francuska ima veliki broj nukelarnih elektrana, Srbiji biti ponuđeno da izgradi skladišta za nuklearni otpad. Spekuliše se da se traži finansijski najpovoljnije rešenje za Srbiju. Naime, izgradnja nuklearnih elektrana je dugačak proces pa se navodno razmišlja da umesto nuklearki u Srbiji niknu skloništa za nuklearni otpad, jer je period njihove izgradnje kraći. Takođe, može se čuti da se razmatra mogućnost da Srbija postane probni poligon na kome će se ispitivat rad tehnologije potrebne za funkcionisanje nuklearnih elektrana. Šta god, smatram da je potpuno pogrešno i za Srbiju štetno da se na njenoj teritoriji grade bilo nuklearke bilo neka druga nuklearna postrojenja. Takođe, treba naglasiti da iako se stvara privid da je većina u Srbiji za izgradnju nuklearki postoji veliki broj građana koji se tako nećemu izričito i odlučno protivi – ističe naša sagovornica.

Kontaktirali smo i nadležne u Direktoratu za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije gde nam je rečeno da je Zakonom o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti decidno propisana zabrana „uvoza radioaktivnog otpada i istošenog nuklearnog goriva inostranog porekla na teritoriju Republike Srbije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari