Rušenje 19 lokala u okviru malog tržnog centra pored pijace Kalenić, između ulica Krunska, Kursulina i Viška, počelo je prošle nedelje po nalogu opštine Vračar, koja je te objekte i izgradila i uredno ih prodala sadašnjim vlasnicima na javnoj licitaciji.
Opština je rešenje o rušenju donela dok su objekti u postupku legalizacije, što je suprotno odredbama o rušenju Zakona o ozakonjenju.
Vlasnik jednog od spornih objekata, Slobodan Mojić, kaže da je opština donela rešenje o rušenju još u decembru prošle godine, kada su se vlasnici žalili i ukazali da su objekti u postupku ozakonjenja.
– Onda su doneli rešenje kojim prihvataju da smo u tom procesu i da neće biti rušenja dok se to ne okonča. E sad im je izgleda neko rekao ili ih naterao da to povuku – ukazuje Mojić, zaključujući da je veoma neobično da opština „pobija“ sopstveno rešenje. Svi dalji pokušaji razgovora sa nadležnima, prepričava Mojić, izgledali su kao „razgovor gluvih“. On kaže da se „ne zna ko je za šta nadležan“ jer se postupak ozakonjenja vodi pred gradskim Sekretarijatom za poslove legalizacije objekata, a rušenje sprovodi opština.
– Faktički nas ruši grad jer se opština ne pita tu mnogo, ali je Grad, poučen lošim iskustvom sa Savamalom, to prebacio opštini – zaključuje Mojić.
On dalje objašnjava da je opština nadležna za uklanjanje privremenih komercijalnih objekata veličine do 12 kvadratnih metara odnosno kioska, a za objekte veće od toga je nadležan grad.
– Moj objekat ima 40 kvadrata, a oni sve vreme pokušavaju da ga označe kao kiosk da bi ga rušila opština. Na silu hoće da proglase sve ove objekte koji imaju infrastrukturu – vodovod, kanalizaciju, struju, da su to kiosci – ističe Mojić, podsećajući da i kiosci na svakih godinu dana obnavljaju dozvole za lokacije na kojima su postavljeni, dok je u dozvolama koje su vlasnici ovih lokala pored Kalenića dobili naznačeno da traju „do promene namene zemljišta“.
– To je bilo u redu do 2016. godine kada su promenili namenu iz gradskog građevinskog zemljišta za komercijalne delatnosti u javnu površinu, da bi izgradili nekakav park. Čak je par objekata iz ovog tržnog centra van tog plana javne površine, a oni opet hoće sve da nas ruše – buni se vlasnik lokala, koji se upravno nalazi van te granice zemljišta javne namene.
Vojislav Milošević, još jedan od vlasnika lokala, negoduje jer nadležni kao razlog za rušenje koriste to što objekti nisu legalizovani, ističući da to nije krivicom vlasnika, te da bi oni rado svoje objekte uknjižili.
– Oni stalo ukazuju da smo mi nelegalni, ali nismo mi to napravili, to je opština tako izgradila. Opština je pribavila sve moguće dozvole za struju, vodu, sve priključke, gradski zavod za spomenik kulture je napravio idejno rešenje, održali su licitaciju, i mi smo to kupili. U to vreme tako se radilo, nije bilo uređeno zemljište – priseća se Milošević. On pokazuje deo srušenih lokala, zabrinut za bezbednost zbog instalacija koje su ostale izložene, ali uzdiše i zaključuje da nema kome da se žali.
– Pogledajte samo na šta liči to što su srušili do pola, to je neobezbeđeno, kablovi vire, instalacije otvorene. I mi sad možemo da se žalimo komunalnoj inspekciji. Ali komunalna inspekcija je dala nalog za rušenje – ističe Milošević, na šta iz susednog lokala dobacuju „kadija te tuži kadija ti sudi“. Vlasnici ističu da ih najviše pogađa to što se nadležni „nisu pridržavali zakona i rešenja koje su sami doneli“.
Vlasnici lokala su organizovali potpisivanje peticije protiv rušenja i prikupili podršku preko 3.000 svojim mušterija, komšija i prijatelja. Ipak, kada su ukazali čelnicima opštine na sve ove ljude koji stoje iza njih, kažu da su dobili odgovor da se „prostor uređuje na inicijativu građana“, i da će, ako treba, opština prikupiti i više potpisa od njih.
Od opštine Vračar nismo dobili odgovor ni na jedno pitanje u vezi sa spornim rušenjem ovih lokala.
"Tretiraju nas kao građane trećeg reda"U tržnom centru pored Kalenić pijace ima 19 lokala koje opština namerava da sruši. U svakom od njih radi po dvoje zaposlenih u dve smene, i tu je i vlasnik, objašnjava nam Slobodan Mojić, jedan od vlasnika. Prema njegovim rečima, to je oko 57 ljudi i njihovih porodica koji bi rušenjem ostali bez osnovnih prihoda. „A nama se ništa ne nudi u zamenu, nemamo alternativu. U vremenu kada se daje i Kinezima i Arapima, Italijanima, sve one subvencije i dotacije, mi smo kao građani trećeg reda, ne ni drugog. Ostavljaju nas bez egzistencije, na ulici“, sa uzdahom govori Mojić i nastavlja da uslužuje svoje mušterije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.