Vlada Srbije i arapska kompanija Hayat Biotech osnovali su firmu pod nazivom Life Biotech, koja će baviti proizvodnjom Sinofarm vakcina u fabrici koja se gradi u Beogradu, potvrdio je za Novu ekonomiju jedan od direktora novoosnovanog preduzeća Nikola Rudović.
Arapska kompanija Hayat Biotech je u većinskom vlasništvu novoosnovanog preduzeća sa udelom od 67 odsto, dok je Srbija vlasnik 33 odsto.
Novo preduzeće osnovano je decembra 2021.
Life Biotech ima tri direktora – Naser Ali Hamis Al Jamahi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), Li Li iz Kine i Nikolu Rudovića iz Srbije. Kao stvarni vlasnik, u registru Agencije za privredne registre upisan je Ali Hamis Al Jamahi.
Rudović je objasnio da je firma tek u nastajanju, s obzirom na to da je i fabrika vakcina još u izgradnji. Life Biotech je registrovan na adresi Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) jer, kako je rekao za portal Nova ekonomija, još ne posluje i nema svoje prostorije.
Rudović kaže da je u pitanju „državni projekat i državna fabrika“, te da rade prema onome što je već dogovoreno između tri države – Srbije, UAE i Kine.
On nije precizirao kada će početi proizvodnja kineske vakcine u Srbiji i ističe da će sve biti rađeno onom dinamikom kako je dogovoreno i kako je ranije najavljivano u medijima.
Direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić je krajem prošle godine rekla da će proizvodnja vakcina u novoj fabrici imati dve faze.
Prva, koja predstavlja pakovanje uvezene supstance bi trebalo da počne u martu i aprilu 2022. godine, a plan je da se u fabrici mesečno proizvode oko tri miliona doza Sinofarm vakcine. Kompanija Life Biotech ima 2,5 milijardi dinara upisanog osnovnog kapitala, od čega je Hayat Biotech uložio 1,7 milijardi dinara, a Srbija 837 miliona dinara.
Kako se navodi u osnivačkom aktu, članovi su u oktobru 2021. godine zaključili ugovor kojim su dogovorili osnivanje zajedničkog privrednog društva u Srbiji.
Direktori iz UAE i Kine mogu da samostalno nastupaju, dok Rudovićeve odluke moraju da imaju supotpis nekog od druga dva direktora.
Članovi imaju pravo na dobit preduzeća proporcionalno svojim udelima, što znači da Srbija ima pravo na nešto više od trećine ukupne dobiti, a kompanija Hayat Biotech na skoro 70 odsto.
Srbija ne može da proda svoj deo vlasništva pre isteka tri godine od „datuma završetka“ koji je određen ugovorom koji su potpisale arapska kompanija i Vlada Srbije. I nakon isteka tri godine, Srbija može da izađe iz vlasništva samo ukoliko dobije saglasnost svog arapskog partnera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.