Devetoro osumnjičenih zbog nezakonitog poslovanja u Agrobanci, među kojima i vlasnik Habitfarma Radoslav Lale Sekulić saslušani su najpre u policiji, a juče i u Tužilaštvu za visoki kriminal. Njima je u subotu određen pritvor od 48 sati.
Osim Radoslava i njegovog sina Duška Sekulića, saslušani su i Dragomir Jovanović, Borka Filipović, Milan Stefanović, Bratislav Mihajlović, Duško Šunjevarić, Dragovan Milinković i Nenad Maričić, svi odgovorni u preduzećima koja su poslovala u sistemu Hadri grupe.
Sekulić i njegov sin su uhapšeni u subotu pre podne u svojoj kući u Beogradu. Direktor policije Milorad Veljović rekao je i da se „radi na proveri kredita vrednog 40 do 50 miliona evra“. U nastavku istrage, kako je rekao direktor policije, očekuje se privođenje još dva lica, a narednih dana još dva do tri lica.
Do sada je zbog malverzacija u Agrobanci uhapšeno 16 osoba, a najpoznatije ime u javnosti među uhapšenima svakako je Radoslav Sekulić zvani Lale, vlasnik Habitfarma. Ostali uhapšeni su predstavnici preduzeća Svisfarmacija, Svis intermedikal, Produkt trejd, Vestern stajls, Luton i Novi dani. „Pomenuta preduzeća su kao povezana lica bila korisnici kredita i bankarskih garancija kod Agrobanke. Nad svim ovim preduzećima su pokrenuti stečajni postupci, dok su neka već likvidirana. Visina trenutnih njihovih neizmirenih obaveza prema Agrobanci iznosi pet milijardi i 500 miliona dinara“, rekao je tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.
Sekulić bio je direktor konfekcije Javor iz Ivanjice, a tokom devedesetih, pre nego što će na tu funkciju doći Mihalj Kertes, bio je i direktor savezne uprave carina, kao i savetnik jugoslovenskog premijera Radoja Kontića. Osnovao je Habitfarm i finansirao fudbalski klub Javor, a vlasnik je i hotela u Ivanjici.
Prema pisanju nedeljnika NIN, na spisku Sekulićevih firmi su i Novit farm, Interprodukt, Lidaka investments, sa sedištima u inostranstvu, kao i Drina Timber, Merkjuri, Vestern Stajl, Svis farmacija, Hedkomerc… Zajedničko svim tim firmama jeste to što su ili u postupku stečaja ili likvidacije. „Radoslav Sekulić je pozajmljenim novcem kupovao i akcije AIK banke, Agrobanke, Medele i Velefarma, kao i hartije od vrednosti države Srbije. U te operacije je uloženo između 25 i 30 miliona evra“, navodi se u tekstu beogradskog nedeljnika. Sekuliću ovo nije prvo hapšenje, 2001. proveo je tri meseca u pritvoru zbog malverzacija u Zdravstvenom fondu.
Prema pisanju NIN-a pod istragom o aferi Agrobanka narednih dana trebalo bi da budu i kompanije koje su navodno bez odgovarajućeg obezbeđenja dobile kredit, a još nisu vratile pozajmljeni novac, među kojima i Rudnap grupa Vojina Lazarevića, Farmakom Miroslava Bogićevića, Zekstra Dragana Đurića. Na listi kompanija koje je Agrobanka kreditirala nalaze se i dve firme Koncerna Farmakom. Agrobanka od Farmakoma MB potražuje, piše ovaj nedeljnik, 10 miliona evra, a skoro istu sumu i od Fabrike akumulatora Sombor. Između sedam i 10 miliona evra Agrobanci duguje Zekstra, čiji je vlasnik Dragan Đurić, predsednik FK Partizan. Agrobanka potražuje više od 10 miliona evra od Velefarma VFB, jedne od najvećih veledrogerija koja je sada u stečaju, ali i 22 miliona evra od tri preduzeća iz Valjeva Srbijanke, Vujić i Sloga.
Vučić: Počela provera sumnjivih privatizacija
Beograd – Koordinator Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Aleksandar Vučić rekao je juče da je počela provera sumnjivih privatizacija u 24 preduzeća, kao i u Fondu za kapitalna ulaganja i Razvojnoj banci Vojvodine. „Biće još mnogo istražnih radnji i neće biti zaštićenih“, rekao je Vučić. Veliki problem, kako je naglasio, predstavlja to što Srbija nema institucije za sistemsku borbu protiv korupcije. Prema njegovim rečima, Srbija je tek počela da ustanovljava te institucije i očekuje u tom poslu podršku Nemačke, Rusije, SAD, UN i drugih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.