Plan razvoja Vojvodine istorijski je dokument koji se sadržinski naslanja na onaj iz 2003. godine koji je doprineo zapošljavanju oko 100.000 ljudi, izgradnji institucija i privlačenju investicija. Ovaj program je važan zbog procesa pridruživanja EU i njime se definišu prioriteti razvoja do 2020. godine, a neophodan je i na nacionalnom nivou, gde malo kasnimo.

Dokazali smo da je Program razvoja bio uspešan i za to smo dobili priznanja. Ako nemate plan i program, ne možete dobiti sredstva od EU. Stoga na ovom ne bi bilo poželjno isprobavati retoričke veštine i oštriti stranačke oštrice, već konstruktivno pristupiti u interesu građana Vojvodine – kazao je juče u Skupštini Vojvodine predsednik pokrajinske Vlade Bojan Pajtić, predstavljajući Plan razvoja Vojvodine do 2020. koji je na kraju rasprave i usvojen većinom glasova „za“ i uz samo dva glasa „protiv“.

Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski istakao je da je Program razvoja agenda za pristojan život svakog građanina Vojvodine.

– Budućnost Vojvodine je u Evropi i vreme je da svaki njen građanin dobije opis kako ćemo otvoriti radno mesto, kako će se njegovo dete lečiti. Mi ćemo nastaviti da radimo na ispunjavanju četiri prioriteta – ljudski resursi, preduslovi za pristojan život i među njima infrastruktura, zatim ekonomski rast i izgradnja institucija koje moraju da nose ovakav program – rekao je Bugarski.

On je objasnio da je za realizaciju Programa potrebno 170 milijardi dinara, od čega bi 22 milijarde izdvojila Vojvodina, a preostali iznos obezbedila bi Evropska unija, lokalne samouprave i Republika. „Ovaj program želimo da sprovedemo sa svim nivoima vlasti zajedno, on nije politički orijentisan“, rekao je Bugarski i zaključio da „Srbija mora do 2020. da uđe u EU da bi učestvovala u finansijskom programiranju od te godine. U suprotnom bi tek od 2024. ušla u finansijsko planiranje“.

Poslanici opozicione Srpske napredne stranke u pokrajinskom parlamentu uglavnom su osporavali legitimitet aktuelnog saziva Skupštine za donošenje razvojnog plana.

– I dalje mi nije jasno zašto je bilo potrebno 13 godina da se donese ovakav dokument. Zanimljivo je i pitanje koji organ će biti zadužen za nadzor sprovođenja programa – rekao je Pavle Počuč iz SNS-a.

Pre ulaska u Skupštinsku proceduru, Plan razvoja bio je na javnim raspravama u Vojvodini nešto više od mesec dana, gde je uglavnom dobio pozitivne ocene. To je prvi dokument ovakve vrste izrađen u Srbiji, a jedan od ciljeva je da usmeri lokalne samouprave na izradu sličnih strategija u narednom periodu.

Legitimitet

Pre početka rasprave, šef poslaničke grupe SNS Predrag Matejin predložio je da se sa dnevnog reda zasedanja Skupštine Vojvodine povuče predlog o Programu razvoja, međutim on nije usvojen, jer je od 100 poslanika za njega glasalo 32. „Bilo bi korektno da se ovaj predlog povuče, jer aktuelna Vlada Vojvodine nema legitimitet da bi donosila ovakve dokumente“, rekao je Matejin napominjući da će pokrajinski parlament uskoro imati novu većinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari