Radnici fabrike Falk Ist u Knjaževcu vratili su se jutros na svoja radna mesta posle četiri dana štrajka.
– Njihovi predstavnici su uspeli sinoć kasno u zgradi opštine da se dogovore sa poslovodstvom italijanske kompanije, koje je obećalo jednokratnu pomoć, ali i ispunjenje svih ostalih zahteva radnika.
-Obećano je da će svi radnici dobiti novčanu pomoć, oni sa najmanjim primanjima po 4.000 dinara, drugi po 2.000 i 1.500 dinara. Osim toga, dogovoreno je da se čim stigne rešenje o osnivanju sindikata se razgovara o kolektivnom ugovoru – kaže za Danas predsednik UGS Sloga Željko Veselinović.
U ponedeljak je čak 650 radnika Falk Ista potpisalo pristupnicu UGS Sloga, a njihov poverenik je sinoć i pregovarao detalje sporazuma, koji su osim njega potpisali i predsednik opštine, ali i predstavnik fabrike.
-Dogovoreno je i da radnici naknadno odrade četiri dana, i to tako što će raditi jednu subotu mesečno. Dane koje su proveli u štrajku neće im odbijati od plate. Obećali su da niko neće snositi posledice zbog obustave rada, ali i da će raditi na popravljanju međuljudskih odnosa u firmi – ističe Veselinović. On kaže da su se svi radnici složili sa dogovorom i jutros u pola devet vratili na posao.
Štrajk je počeo u četvrtak, dan nakon što je radnicima isplaćena zarada za april, koja je, kako tvrde, bila umanjena za 5.000 dinara. Radnici su obustavili rad, a u ponedeljak ih je na kapiji fabrike dočekao spisak na kom su bili svi oni koji nisu želeli da potpišu da će početi da rade. Istog jutra u Knjaževac je stigao poverenik UGS Sloga, a više od 600 radnika je potpisalo pristupnicu ovom sindikatu. Tog dana u fabriku je došla i inspekcija rada, a kako za Danas kažu u Ministarstvu rada, inspektor iz zaječarskog odeljenja je došao ne po pozivu, već zato što je na Fejsbuku video da je rad u Falk istu obustavljen.
– Inspektor je utvrdio da je u radnom odnosu kod poslodavca 881 zaposleni, od čega 334 na određeno vreme i 547 na neodređeno vreme, a u vreme vršenja nadzora na radu bilo je prisutno 207 zaposlenih, koji ne učestvuju u prekidu rada – navodi se u odgovoru inspekcije rada.
Inspektor je, između ostalog, utvrdio i da je prekid rada počeo 11. maja, da je poslodavac poslovođama dostavio naredbu sa spiskom zaposlenih radi izjašnjenja – da li učestvuju u prekidu rada ili nastavljaju da rade i da je u ponedeljak doneo odluku kojom se radnicima službe obezbeđenja na ulazu u poslovni prostor poslodavca nalaže da sprovedu udaljenje sa rada zaposlenih prema spisku.
– Poslodavac je 15. maja putem preporučene pošiljke započeo dostavljanje rešenja o udaljenju sa rada za 502 zaposlena i upozorenje pred otkaz ugovora o radu, a u toku nadzora utvrđeno je da je poslodavac 10. maja zaposlenima isplatio zaradu zaključno sa zaradom za april 2017. godine – ističu u Ministarstvu rada.
Zbog toga što prekid rada nije organizovan u skladu sa Zakonom, odnosno zato što nije doneta Odluka o stupanju u štrajk i nije formiran štrajkački odbor, inspektor rada u momentu vršenja nadzora, kako se navodi u odgovoru Danasu, nije imao osnova za postupanje u skladu sa Zakonom o štrajku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.