Najveći potencijal za saradnju privrednika Srbije i zemalja zapadne Afrike predstavlja poljoprivredna proizvodnja, rečeno je na sastanku predsednika Vlade Sao Tome i Principe Žorža Boma Žesuza i direktora Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS) Mihaila Vesovića.
Prostora za saradnju, kako je navedeno u saopštenju PKS ima i u prehrambenoj, konditorskoj i farmaceutskoj industriji, IT, kao i turizmu i razmeni znanja i tehnologije organskog uzgoja.
„Nismo veliki izvoznik, ali radimo na unapređenju prerđivačke industrije koristeći čitav spektar sirovina, među kojima su najzastupljenije kakao, kafa i kokos“, rekao je Žesuz.
Dodao je da Srbija ima prehrambene proizvode, veoma interesantne afričkom tržištu.
Mala površina kvalitetne zemlje, nedovoljna za veći uzgoj i proizvodnju, ograničen broj radnika i drugi izazovi svojstveni ostrvskim državama, otvaraju, kako je navedeno, mogućnosti za saradnju u oblasti unapređenja tehnologija proizvodnje, digitalizacije i implementacije modernih inovativnih rešenja radi podizanja produktivnosti.
Najznačajniji izvozni proizvodi ove afričke zemlje su kakao i palmino ulje, a najvažnija izvozna tržišta Portugalija, Holandija i Belgija. U uvozu, najzastupljeniji su pirinač, vino i energenti, koji na tržište Sao Tome i Principe stižu uglavnom iz EU i Angole.
Na sastanku je istaknuto da se aktivno radi i na planiranju korišćenja velikog potencijala za saradnju Srbije i afričkih država u oblasti turizma, radi uspostavljanja bliže saradnje i kreiranja zajedničke turističke ponude.
Sao Tome i Principe je mala ostrvska država u Gvinejskom zalivu, najbliži susedi su joj Ekvatorijalna Gvineja, Gabon i Kamerunu, a članica je Afričke unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.