Poslovodstvo Srbijagasa u potpunosti podržava restrukturiranje našeg preduzeća i na tom poslu mi radimo već dve godine. Sa druge strane za nas nije prihvatljiv plan restrukturiranja koji je u javnost iznelo Ministarstvo energetike.

Uz konstataciju da ne želimo svađu sa bilo kim, smatramo da raspravu o načinu restrukturiranja Srbijagasa treba vratiti u Vladu i da o njoj svoje mišljenje treba da da i stručna javnost – izjavio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Dušan Bajatović, generalni direktor Javnog preduzeća Srbijagas. On je dodao da je od premijera, prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministara energetike i finansija zatražio da se odloži usvajanje predloženog modela restrukturiranja Srbijagasa i da se pre donošenja odluke o tome u razgovore konsultanti, poslovodstvo i sindikati.

Prema njegovim rečima Srbijagas treba da bude nacionalni brend, a to se može postići ako od javnog preduzeća preraste u holding. Odgovarajući na pitanja u čemu se suštinski razlikuju predlozi o restrukturiranju Srbijagasa koje su izneli predstavnici Ministarstva energetike i tog preduzeća, Bajatović je istakao da je ministarstvo dalo suviše kratak rok u kome transformacija treba da se obavi i da taj rok treba produžiti kako bi se restrukturiranje obavilo na valjan način. Takođe, on se kategorički usprotivio podeli Srbijagasa na dva preduzeća jer smatra da je takav predlog loš, odnosno da iz kompanije izdvaja sve delatnosti koje mu omogućavaju da bude konkurentna a ostavljaju mu samo dugovanja.

– Na taj način, otvoreno treba reći, Srbijagas se tera u stečaj – istakao je Bajatović.

On se negativno izrazio i o predlogu Ministarstva energetike da se nadležnost nad gasovodom Južni tok izmesti u preduzeće koje bi trebalo da nosi ime Transgas.

– U planu restrukturiranja Ministarstva energetike navodi se da ceo proces treba da se obavlja uz prisustvo EBRD. Međutim, poznato je da gde god je prisutan EBRD, postoje i određeni politički zahtevi. Takođe, EBRD traži i određeni broj akcija, odnosno udeo u vlasništvu nad Južnim tokom koji se gradi u Srbiji. Uvođenje te banke u celu priču može da izazove probleme sa ruskim partnerom. To, naravno, ne znači da bi tako nešto zaustavilo izgradnju Južnog toka ali bi moglo da stvori određene pravne i političke probleme – naglasio je Bajatović.

Odgovarajući na primedbe da je Srbijagas trpeo gubitke i zbog uvoza gasa od strane posrednika, Bajatović je istakao da firma RST nije posrednik već distributer registrovan u Srbiji, te da je preko njega uvožen gas za potrebe MSK kako bi njegova cena bila jeftinija, i da se na taj način i uštedelo.

– Zaduženja Srbijagasa su dostigla milijardu i 56 miliona evra i najmanje 500 miliona evra trebalo bi da bude prebačeno u javni dug. Veliki deo zaduženja Srbijagasa nastao je zbog niže prodajne cene gasa od nabavne i kašnjenja u plaćanju zbog čega smo morali da uzimamo kredite – naglasio je Bajatović.

Restrukturiranje Srbijagasa na prvoj sednici Vlade

Beograd – Pomoćnik ministra energetike Petar Stanojević izjavio je juče da će Vlada na prvoj sledećoj sednici usvojiti plan restrukturiranja Srbijagasa koji je predložilo Ministarstvo energetike. „Materijal će biti usvojen i to je jedino što mogu da kažem u ovom trenutku“, istakao je Stanojević. Na pitanje da li će to biti za desetak dana, Stanojević je kazao i ranije.

On je naveo da je prema tom predlogu rok za reorganizaciju i konsolidaciju Srbijagasa do kraja ove godine. „Nama je jako žao što je Srbijagas u velikim gubicima i zbog toga moramo nešto da preduzmemo. Nadamo se da ćemo u sledećoj godini imati novo javno uspešno preduzeće“, kazao je on. Stanojević je naglasio da Ministarstvo energetike čini sve da očuva stabilnost tržišta energenata, a s tim u vezi i tržište gasa u Srbiji. „Srbijagas se restrukturira zbog potrošača, zaposlenih u tom javnom preduzeću i energetske stabilnosti. Promene u Srbijagasu nalažu i Zakon o energetici i direktive Evropske unije“, kazao je Stanojević i dodao da se originalni tekst predloga polaznih osnova za restrukturiranje Srbijagasa može pogledati na internet stranici Ministarstva energetike. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari