Oko 18 miliona evra je direktna šteta na teritoriji Vojvodine zbog krađe struje tokom prošle godine. Poređenja radi, krađom električne energije se gubi iznos koji za 50 odsto premašuje sumu koju je Elektrovojvodina prošle godine uložila u održavanje sistema i remonte.
Oko pet odsto struje isporučene Vojvodini se ukrade, a u centralnoj Srbiji i Beogradu taj procenat je znatno veći. Specijalni tim Elektrovojvodine formiran za borbu protiv krađe struje, otkrio je 50 načina na koji se to radi, a u međuvremenu se razvila čitava industrija ilegalnih „pomagala“. Ovaj tim je u saradnji sa policijom na teritoriji Vojvodine otkrio tri ilegalne laboratorije, u kojima su se proizvodila modifikovana brojila sa oznakama grčke, hrvatske, makedonske i bugarske elektrodistribucije. Ovi sofisticirani elektronski merači imaju za cilj da prikažu umanjeno stanje potrošene struje.
– Elektrovojvodina je prošle godine imala 12,23 odsto gubitaka na elektroenergetskoj mreži, i to su najmanji gubici u sistemu EPS-a. Recimo, u Beogradu su 15,17, a na jugoistoku 21,36. Od toga oko 7,5 odsto predstavljaju redovni tehnički gubici, a ostatak su pokradeni kilovati. Ovo je šteta koju trpe svi građani, a oni koji kradu su uglavnom boljeg imovnog stanja – kaže Tihomir Simić, direktor Elektrovojvodine.
Specijalni tim Elektrovojvodine za borbu protiv krađe električne energije, pored obilja dokaza, svaku akciju snima kamerom, što se takođe može upotrebiti kao dokazni materijal u sudskom postupku. Na jednom od tih snimaka, jasno se vidi kako počinilac pokušava da izvrda: „Imam malo dete, možemo nekako da se dogovorimo. Hleba nemamo da jedemo“, kaže „domaćin“ dok sa njegovog vrata visi debeo zlatan lanac, a na stolu stoje kutije „marlbora“.
Tim Elektrovojvodine je opremljen najsavremenijim uređajima za merenje toplote i otkrivanje ilegalnih brojila, a kontrola gubitaka se nadzire u distributivnom dispečerskom centru, gde se 24 sata dnevno u realnom vremenu posmatraju svi gubici i radovi na elektroenergetskoj mreži. Odatle se tačno vidi na kojoj trafostanici su najveći gubici.
– Borba protiv krađe električne energije dosad je uvek bila na nivou akcija, sada u borbu protiv tog oblika kriminala krećemo kontinuirano i sistemski. Krađa i neovlašćeno korišćenje električne energije je vid kriminala, i isključivo je delo nesavesnih građana. Suština neovlašćenog korišćenja električne energije je protivpravno oduzimanje i korišćenje električne energije, protivno zakonu i ugovorenim uslovima i u krajnjem slučaju protivno načelu savesnosti i poštenja. Zato je neophodno da se tome stane na put, jer bi se na taj način, sasvim sigurno, izbegla ogromna društvena šteta i tragedije. Još jednom pozivamo sve nadležne državne institucije da daju punu podršku u suzbijanju krađe električne energije – kaže Simić.
Zaprećena zatvorska kazna
Krađa električne energije je krivično delo za koje je, pored novčane, zaprećena i zatvorska kazna, na koju su neka lica već osuđena. Paradoksalno, struju češće kradu bogati nego siromašni, a na štetu ostalih građana. Krađa struje može se prijaviti i besplatnim pozivom na broj 0800/220 021.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.