Privatizacija kragujevačke konfekcije „22. decembar“ je nezakonita i trebalo bi je poništiti, tvrde manjinski akcionari tog preduzeća. Oni su na jučerašnjoj konferenciji za novinare predočili i dokumentaciju za koju kažu da potvrđuje njihove navode i opravdava protest u kome su pre desetak dana nasilno zauzeli upravnu zgradu firme i u njoj se još nalaze.

Član Upravnog odbora Udruženja manjinskih akcionara „22. decembra“ Nenad Dabovićrekao je juče da je dvoje konfekcionara privođeno opštinskom organu za prekršaje pod optužbom da su prilikom zauzimanja firme polomili stakla na ulaznim vratima i prozorima. Dabovićtvrdi da to nije tačno, odnosno da su stakla polomljena pre ulaska manjinskih akcionara u prostorije firme, ali da su oni, pošto se radi o njihovoj imovini, sanirali štetu.

– Mogu da pokušavaju da rade šta god hoće. Mi iz upravne zgrade i fabričkog kruga ne izlazimo sve do ispunjenja naših zahteva vezanih za podelu imovine fabrike na dva akcionarska društva i otkup većinskog paketa gazdinih akcija po tržišnoj ceni na berzi – kaže Dabovićza naš list, najavljujući skorašnju radikalizaciju protesta u toj firmi.

U Kragujevcu većnekoliko dana traje i obnovljeni štrajk glađu u fabrici kože „Partizan“, gde sada protestuje desetak radnika, jer im se od juče ujutru pridružila i Emilija NešićMiljković, koja je odlučila i da ćuti sve dok poslodavac ne ispuni njihove zahteve.

– Procenjujemo da više nema svrhe razgovarati ni sa većinskim vlasnikom firme niti sa vlastima na višim nivoima, jer je to izgleda jedno vrzino kolo. No, uprkos tome mi ovoga puta od štrajka glađu nećemo odustati sve dok većinski vlasnik ne isplati zaostale zarade za osam godina, doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje od 2004. do sada, i dok ne izradi socijalni program za zbrinjavanje prekobrojnih kožara – rekao je za Danas predsednik Štrajkačkog odbora u Partizanu Svetozar Bojanić, dodajući da će od početka naredne nedelje u štrajk glađu stupiti još nekoliko radnika ove firme.

Nacionalizacija imovine

Manjinski akcionari kragujevačke konferencije „22. decembar“ tvrde da je više od 50 odsto tog preduzeća nacionalizovano prilikom njegove privatizacije. Radi se o delu imovine koji su izgradili radnici te firme bez ikakve pomoći države i društva. „Ti objekti pripadaju nama, to je naša privatna svojina koja je pre godinu i po dana nezakonito privatizovana“, tvrdi član Upravnog odbora Udruženja manjinskih akcionara te firme Nenad Dabović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari